M.Woźniak dziękuje UE

Marek Woźniak: marszałek województwa wielkopolskiego: UE wyjdzie z kryzysu poobijana

Bez instytucji unijnych nie poradzilibyśmy sobie z pandemią. Jednak Unia może wyjść poobijana z kryzysu – uważa marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Rozmawiamy o napięciach na linii rząd-samorząd, o tym, jak Unia może pomóc nam wydobyć się z kryzysu gospodarczego i roli Związku Województw RP w walce w pandemią.

Jestem przeciwnikiem spoglądania na kryzys z perspektywy politycznej. Uważam, że mamy określone zadania i kompetencje – mówi o napięciu na linii rząd-samorząd marszałek województwa wielkopolskiego.
Jego zdaniem dla wyjścia z kryzysu kluczowe jest zachowanie, a nawet wzmocnienie unijnej polityki spójności.
Gdyby nie budżet EU, nie mielibyśmy skąd wziąć pieniędzy na walkę z kryzysem – podkreśla Marek Woźniak.

Współpraca administracji rządowej z samorządami w ostatnich latach w Polsce nie była łatwa. Wydaje się jednak, że w czasie epidemii problem ten jeszcze bardziej się nasilił. Niektórzy obserwatorzy, także zwykli obywatele, stawiają pytanie: kto tak naprawdę tu rządzi? Chodzi o przejmowanie kompetencji do zarządzania kryzysem, o finansowanie działań, wreszcie o stosowanie się do obowiązujących obostrzeń, które dość dowolnie były wdrażane lokalnie i regionalnie. Jak pan ocenia tę sytuację? Co pokazał nam koronawirus?

– Ja się z tą tezą nie do końca zgadzam, nie mam takich doświadczeń. Oczywiście, że jesteśmy w zasadniczym sporze o kształt organizacji państwa, bo obecnie rządząca ekipa jest skrajnie centralizacyjna i chciałaby traktować samorząd jako narzędzie do realizacji swoich zadań, pomysłów i programów, natomiast samorząd ma naturalną skłonność, by zostawiać sobie duże pole do własnych strategii. Tu jest oś sporu i ona nie będzie inna z założenia. Jednak w sytuacji obecnego kryzysu nie dostrzegam wyostrzenia tego konfliktu.

Oczywiście, gdy wchodzi w grę sprawa sporna, to niektórzy podrzucają temat konfliktu politycznego jako element wzmacniający ten spór. Ale ja jestem przeciwnikiem spoglądania na kryzys z perspektywy politycznej. Uważam, że mamy określone zadania i kompetencje. W moim przypadku to wojewoda jest szefem w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych i ma do tego narzędzia, służby i umocowanie prawne. Samorząd województwa jest elementem wspierającym. Tam, gdzie możemy pomóc pieniędzmi, zwłaszcza europejskimi, czy też przez nasze instytucje (szczególnie szpitale czy jednostki pogotowia ratunkowego), to oczywiście to robimy i staramy się zgodnie współpracować, co udaje nam się nie najgorzej

Marek Woźniak od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Jest wiceprzewodniczącym i członkiem Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów oraz wiceprzewodniczącym Grupy Europejskiej Partii Ludowej w EKR. Zasiada w zarządzie Związku Województw RP (fot. umww)

Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Oddział dla dzieci

Skanska wybuduje nowy oddział onkologiczny dla dzieci w szpitalu im. Jonschera fot. materiały prasowe Szpital ...

Uroczysta sesja rady miasta

Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano prof. Marii Siemionow. Podczas sesji wręczono też ...

Jest nas coraz mniej

fot. archiwum Urząd Statystyczny w Poznaniu opublikował wybrane dane dla Poznania za 2019 rok. Wynika ...

Powrót do reprywatyzacji

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków ...

Listy wyborcze on line

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Osoby, które nie będą tego dnia przebywać w swoim ...