Ładowarki emu.energy

Małe mieszkania na topie

Polacy decydują się na coraz mniejsze mieszkania? Zaskakujące dane na temat rynku nieruchomości. Deweloperzy oddają mieszkania o coraz mniejszym metrażu, a na rynku wtórnym Polacy chętniej decydują się na lokale poniżej 40 mkw. Tak wynika z analizy portalu rynekpierwotny.pl opracowanej na podstawie danych z GUS-u za rok 2018.

Zmiany demograficzne, co i rusz powstające nowe mieszkania oraz wzrost zarobków Polaków – wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w rynku nieruchomości. Co możemy z nich wyczytać? O analizę pokuszono się na portalu rynekpierwotny.pl.

Mieszkania na rynku pierwotnym coraz mniejsze. Na popularności zyskują lokale od 60 do 80 mkw.

Według danych od kilku lat spada średnia powierzchnia mieszkań oddawanych przez deweloperów, co mogłoby znaleźć wytłumaczenie w zmniejszającej się średniej wielkości rodzin. Z drugiej strony w 2018 r. powstało prawie o 4 proc. więcej mieszkań (30,4 proc.) w metrażu 60-80 mkw. aniżeli miało to miejsce w 2015 r. (26,9 proc). Takie lokale posiadają najczęściej trzy lub cztery pokoje. Wzrost ten odbył się kosztem mieszkań w metrażu 40-60 mkw., które w ubiegłym roku stanowiły 40,4 proc. wszystkich oddanych do użytku lokali mieszkaniowych, przy 44,7 proc. cztery lata temu.

Udział powstałych mieszkań na rynku pierwotnym w 2018 r. ze względu na wielkość:

do 40,0 mkw. – 12,2 proc.
od 40,1 mkw. do 60,0 mkw. – 40,8 proc.
od 60,1 mkw. do 80,0 mkw. – 30,4 proc.
od 80,1 mkw. – 16,6 proc.

Warto przy tym pamiętać, że rynek pierwotny charakteryzuje się pewną elastycznością w kwestii wielkości powstających mieszkań, gdyż na bieżąco dostosowywany jest do trendów panujących wśród kupujących. Z tego względu dużo bardziej interesujące są dane na rynku wtórnym.

Rynek wtórny. Decydujemy się na dużo mniejsze mieszkania

Najbardziej zauważalny jest fakt, że Polacy na rynku wtórnym decydują się kupować mniejsze mieszkania (16,9 proc. vs. 12.2 proc. na pierwotnym), natomiast większe (60-80 mkw.) w stanie deweloperskim. W starym budownictwie to zaledwie 25,1 proc udziału całości. Eksperci uważają, że może to wynikać z dostępności mieszkań w danej wielkości na porównywanych rynkach, ale również zmiany zamożności nabywców starych i nowych mieszkań. Ci pierwsi są zwyczajnie biedniejsi, stąd decydują się na mniejsze lokale.

Ciągle wzrosty na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce szaleje od dawna. Każdy kolejny rok przynosi kilkuprocentowe zmiany pod względem liczby budowanych mieszkań. Przykładowo od stycznia do listopada 2018 roku rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań i było to o 8,8 proc więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Cały czas wzrasta również cena mieszkań, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. W I kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 8,1 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2018 roku.

x

Zobasz także

Szanse rynku biurowego

Co dalej z rynkiem nieruchomości biurowych? Czego chcą najemcy i w jaki sposób spowolnienie gospodarcze ...

Wielkopolska na podium

W I półroczu 2019 roku odnotowano wzrost liczby oraz powierzchni użytkowej zarówno mieszkań jak i ...

Schyłek boomu?

Rok za rokiem ceny nieruchomości idą w górę. Inwestorzy stojący przed dylematem: kupić czy nie, ...

Budujemy za dużo?

Dynamika inwestycji mieszkaniowych po pierwszym półroczu wciąż na plusie, choć ze słabnącą tendencją.Najnowsza publikacja danych ...

Na gruntach ornych bloki

Czy nowela ustawy, która uwalnia obrót gruntami rolnymi o powierzchni do 1 ha pozwoli zwiększyć ...