Fotografia wnętrz

Malują mural na Wodnej

Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu łączą siły i rozpoczynają współpracę przy cyklicznej realizacji murali w ramach projektu „Warstwy”. Pierwsze dzieło powstaje w samym centrum miasta, na rogu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Za jego koncepcję i wykonanie odpowiadają słuchaczki Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku.
Rusztowanie ustawione pod ścianą, na nim siedzi lub stoi sześć kobiet. Rozmawiają ze sobą lub patrzą w obiektyw. Za nimi, na ścianie, widać fragmenty muralu – grafika artykułu
Mural to efekt współpracy Miasta Poznań i UAP, przy wsparciu Aquanetu

Premierowy mural jest realizowany na ścianie kamienicy stojącej u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Nad koncepcją wielkoformatowego malowidła ściennego i pod opieką artystyczną Jagody Zych (absolwentki malarstwa UAP) pracowały podczas warsztatów poznańskie seniorki – słuchaczki Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku. Wspólnie zaprojektowały mural senioralny, którego pomysłodawcą było Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.
Działania projektowe poprzedzone były też wstępem teoretycznym, który wprowadził uczestników w tematykę i zainspirował do pracy twórczej. Seniorzy poznali całkowity proces powstawania malowidła – poczynając od fazy projektowej, poprzez przenoszenie wzoru na ścianę, aż po pracę wykonawczą.

Pojawienie się muralu w miejskiej przestrzeni będzie jednocześnie symbolicznym początkiem 10. edycji jesiennego cyklu wydarzeń „Senioralni. Poznań” organizowanego wraz z partnerami przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. „Senioralni” odbędą się w dniach 5-15 października. Pełen program wydarzeń dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” i na stronie www.centrumis.pl.

Mural to efekt współpracy Miasta Poznań i UAP, przy wsparciu Aquanetu. We wrześniu list intencyjny w tej sprawie podpisali: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz profesor Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dokument podkreśla, że naczelnym założeniem wzajemnej współpracy jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania artystyczne w przestrzeni miasta pod kuratelą UAP. Zarówno Miasto Poznań, jak i Uniwersytet wyrażają w nim wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć projektowo-artystycznych, a w szczególności cyklicznych realizacji murali na terenie Poznania.

x

Zobasz także

Nowy park przy Browarnej

Zaniedbany teren przy ul. Browarnej zupełnie zmienił swoje oblicze. Zasadzono nowe drzewa i krzewy, założono ...

Za rok centrum szyfrów

Latem przyszłego roku otwarte zostanie Centrum Szyfrów Enigma. Powstaje ono w budynku Collegium Martineum. Przed ...

Kamienica jak nowa

Kamienica przy ul. Św. Wawrzyńca 26 przechodzi remont elewacji oraz termomodernizację. Wszystkie detale architektoniczne zostaną ...

Troska o nasze perełki

Radny Paweł Sowa wraz z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim i miejskimi urzędnikami odwiedzili odrestaurowane Łazienki Rzeczne ...

Rowerem wzdłuż Grunwaldzkiej

Rowerzyści mogą już bezpiecznie i wygodnie dojechać z okolic stadionu miejskiego do centrum. Trwają odbiory ...