Ładowarki emu.energy

Masztalarska 8 zmieni się

Przy ul. Masztalarskiej 8. powstanie m.in. nowa sala, a na dachu działać będzie kino letnie.
Konkurs na projekt przebudowy siedziby Estrady Poznańskiej wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Praca została nagrodzona za kompleksowe i spójne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne odpowiadające najpełniej na oczekiwania Estrady. Bardzo pomocna przy projektowaniu była wizja lokalna. Duży nacisk został położony na funkcjonalność wszystkich scen i miejsc. W gratisie dodaliśmy jeszcze jedną salę uznając, że dotychczasowa nie spełnia warunków widoczności i akustyki. Postanowiliśmy więc dodać drugą, pod salą główną. Zyskało to aprobatę u jury – tłumaczy Jacek Hawrylak, przedstawiciel zwycięskiej pracowni. Dolna sala będzie mogła pomieścić około 300 osób. Z kolei górna sala jest wielofunkcyjna. Maksymalnie wejdzie tam 200 osób. Na górze zaprojektowaliśmy taras i kino letnie. Zauważyliśmy bowiem, że kino jest ważnym elementem Estrady. Wbrew pozorom nie będzie trzeba dużo zmieniać. Opracowaliśmy technologię wykonania tej dolnej sali, więc wystarczy wybudować kilka ścian i podnieść strop – dodaje Hawrylak.

Konkurs na modernizację siedziby Estrady Poznańskiej był konkursem otwartym, dwuetapowym i realizacyjnym. Jego celem był wybór najlepszego pod względem przestrzennym, funkcjonalnym i estetycznym projektu modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej. Poznań inwestuje w kulturę. Cieszę się, że kolejne miejsce w naszym mieście wypięknieje, a szczególnie, że stanie się to z gmachem miejskiej instytucji kulturalnej. Chcemy, żeby był on kolejną wizytówką naszego miasta. Przypomnę, że niedawno zakończył się konkurs na nową siedzibę Teatru Muzycznego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Po rewitalizacji będzie więcej przestrzeni i więcej miejsca dla mieszkańców. Realnie patrząc, inwestycja powinna się zakończyć za trzy lata. – W centrum Poznania taka przestrzeń, scena, sale warsztatowe i dziedziniec są bardzo potrzebne. Mamy tak szeroki program i współpracujemy z tyloma instytucjami, że będzie to bardzo dobra inwestycja – zapewnia Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.
Do I etapu Konkursu zgłosiło się 16 pracowni architektonicznych z całej Polski, a 13 z nich złożyło swoje portfolio. Do II etapu zakwalifikowało się sześć pracowni. Ustaliliśmy kryteria, które prace, a w przyszłości i budynek, powinny spełniać. Śledziliśmy przyszłą drogę dekoracji oraz aktorów i ustaliliśmy pewną gradację tych prac. Spośród sześciu nagrodziliśmy cztery, przyznając dwa wyróżnienia oraz drugie i pierwsze miejsce – wyjaśnia Krzysztof Frąckowiak, przewodniczący Sądu Konkursowego.
Drugie miejsce przyznano projektowi MXL4 Sp. z o.o. ze Szczecina, a wyróżniono: Pracownię Projektową J.P Woźny z Poznania i wspólną pracę Front architects + QPP z Poznania. Za pierwsze miejsce przyznano 30 000 zł netto, drugie 15 000 zł netto, natomiast wyróżnionym przekazane zostanie po 5000 zł netto. Po ogłoszeniu wyników konkursu Estrada Poznańska przystąpi do negocjacji w sprawie podpisania umowy z pracownią projektową, która zdobyła I miejsce w konkursie. Na ten cel Miasto Poznań przeznaczyło 1,8 miliona złotych – informują miejscy urzędnicy.

x

Zobasz także

Montaż Mostu Lecha

Na stronie epoznan.pl można obejrzeć 9. fotografii, na których utrwalono montaż nowej konstrukcji Mostu Lecha. ...

Kto wybuduje pływalnię?

Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały właśnie przetarg dotyczący budowy nowego obiektu na osiedlu Zwycięstwa. Ma on ...

47. sezon Maltanki

Rozpoczął się kolejny sezon Maltanki. Aż do września kolejka będzie kursowała pomiędzy stacją przy rondzie ...

Już można na szage

Łatwe przejście z placu Kolegiackiego na ul. Podgórną i kolejna dostępna dla wszystkich przestrzeń w ...

Trzy parkingi park&ride

Jesienią 2020 r. gotowe mają być trzy nowe parkingi typu park & ride w Poznaniu. ...