Fotografia wnętrz

Masztalarska 8 zmieni się

Przy ul. Masztalarskiej 8. powstanie m.in. nowa sala, a na dachu działać będzie kino letnie.
Konkurs na projekt przebudowy siedziby Estrady Poznańskiej wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Praca została nagrodzona za kompleksowe i spójne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne odpowiadające najpełniej na oczekiwania Estrady. Bardzo pomocna przy projektowaniu była wizja lokalna. Duży nacisk został położony na funkcjonalność wszystkich scen i miejsc. W gratisie dodaliśmy jeszcze jedną salę uznając, że dotychczasowa nie spełnia warunków widoczności i akustyki. Postanowiliśmy więc dodać drugą, pod salą główną. Zyskało to aprobatę u jury – tłumaczy Jacek Hawrylak, przedstawiciel zwycięskiej pracowni. Dolna sala będzie mogła pomieścić około 300 osób. Z kolei górna sala jest wielofunkcyjna. Maksymalnie wejdzie tam 200 osób. Na górze zaprojektowaliśmy taras i kino letnie. Zauważyliśmy bowiem, że kino jest ważnym elementem Estrady. Wbrew pozorom nie będzie trzeba dużo zmieniać. Opracowaliśmy technologię wykonania tej dolnej sali, więc wystarczy wybudować kilka ścian i podnieść strop – dodaje Hawrylak.

Konkurs na modernizację siedziby Estrady Poznańskiej był konkursem otwartym, dwuetapowym i realizacyjnym. Jego celem był wybór najlepszego pod względem przestrzennym, funkcjonalnym i estetycznym projektu modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej. Poznań inwestuje w kulturę. Cieszę się, że kolejne miejsce w naszym mieście wypięknieje, a szczególnie, że stanie się to z gmachem miejskiej instytucji kulturalnej. Chcemy, żeby był on kolejną wizytówką naszego miasta. Przypomnę, że niedawno zakończył się konkurs na nową siedzibę Teatru Muzycznego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Po rewitalizacji będzie więcej przestrzeni i więcej miejsca dla mieszkańców. Realnie patrząc, inwestycja powinna się zakończyć za trzy lata. – W centrum Poznania taka przestrzeń, scena, sale warsztatowe i dziedziniec są bardzo potrzebne. Mamy tak szeroki program i współpracujemy z tyloma instytucjami, że będzie to bardzo dobra inwestycja – zapewnia Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.
Do I etapu Konkursu zgłosiło się 16 pracowni architektonicznych z całej Polski, a 13 z nich złożyło swoje portfolio. Do II etapu zakwalifikowało się sześć pracowni. Ustaliliśmy kryteria, które prace, a w przyszłości i budynek, powinny spełniać. Śledziliśmy przyszłą drogę dekoracji oraz aktorów i ustaliliśmy pewną gradację tych prac. Spośród sześciu nagrodziliśmy cztery, przyznając dwa wyróżnienia oraz drugie i pierwsze miejsce – wyjaśnia Krzysztof Frąckowiak, przewodniczący Sądu Konkursowego.
Drugie miejsce przyznano projektowi MXL4 Sp. z o.o. ze Szczecina, a wyróżniono: Pracownię Projektową J.P Woźny z Poznania i wspólną pracę Front architects + QPP z Poznania. Za pierwsze miejsce przyznano 30 000 zł netto, drugie 15 000 zł netto, natomiast wyróżnionym przekazane zostanie po 5000 zł netto. Po ogłoszeniu wyników konkursu Estrada Poznańska przystąpi do negocjacji w sprawie podpisania umowy z pracownią projektową, która zdobyła I miejsce w konkursie. Na ten cel Miasto Poznań przeznaczyło 1,8 miliona złotych – informują miejscy urzędnicy.

x

Zobasz także

Remont domu przy Żelaznej

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych posiada udziały w ponad 750 wspólnotach mieszkaniowych. Jedna z nich właśnie ...

Remont kładki na Lechickiej

Z uwagi na stan techniczny obiektu naprawiona będzie kładka „Wilczak” na ul. Lechicką. W związku ...

Wieżowce przy rondzie Rataje

Nowoczesne i atrakcyjne wieżowce staną przy rondzie Rataje? To możliwe – radni przyjęli miejscowy plan ...

„Swoboda” pnie się w górę

Przy ul. Perzyckiej powstaje już nowa siedziba Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Rozpoczęte miesiąc temu roboty ...

Starożytny chodnik w Rzymie

Wyrwa, jaka powstała pod koniec kwietnia w nawierzchni na placu przed rzymskim Panteonem, odsłoniła płyty ...