Ukraina

MdM w oczach deweloperów

Mieszkanie dla Młodych to propozycja rządu, która ma zastąpić dotychczas obowiązujący program Rodzina na Swoim. Zgodnie z danymi Eurostat w Polsce 2,5 miliona osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. To właśnie ta grupa będzie beneficjentem nowego programu. Jak go postrzegają deweloperzy? Obecnie koszty związane z programem Rodzina na Swoim wynoszą 500 mln zł rocznie. Właśnie ze względu na tak duże obciążenie budżetu państwa Rodzina na Swoim zostanie wygaszona z dniem 31 grudnia tego roku. Rząd przygotował propozycję nowego projektu, który ma wesprzeć młode osoby planujące zakup pierwszego mieszkania.
Rząd w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, chce dopłacać młodym rodzinom i singlom co najmniej 10 proc. wartości kredytu na mieszkanie do 75 mkw. W przeciwieństwie do programu Rodzina na Swoim, nowy projekt obejmuje tylko rynek pierwotny. Nie przewiduje dopłat do domów wolno stojących i tych budowanych samodzielnie.
– Dotychczas klienci decydujący się na kredyt w Rodzinie na Swoim przez następne 8 lat odczuwali mniejsze obciążenie finansowe – w dużych miastach rata kredytu wynosiła mniej niż koszt najmu lokalu. Teraz beneficjenci otrzymają całą pomoc w momencie zakupu mieszkania, co w praktyce oznacza, że od początku będą musieli wpisać wyższe rachunki w domowy budżet – mówi Karolina Narojczyk, dyrektor handlowy J.W. Construction w Poznaniu.
Dofinansowaniem będą objęte mieszkania według wskaźnika 1,0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie, ustalanego dwa razy do roku przez każdego wojewodę na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.
– W związku z tym, że program Mieszkanie dla Młodych będzie zawężony tylko do nieruchomości z rynku pierwotnego powinien przyczynić się do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Powodzenie programu w dużej mierze zależy jednak od wysokości wskaźników ustalanych przez danego wojewodę – mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Twoje M.
Z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 lat. Na Mieszkaniu dla Młodych najwięcej zyskają rodziny z dziećmi – w przypadku rodzin bezdzietnych i singli dopłata będzie wynosić 10 procent wartości kredytu.
– Mieszkanie dla Młodych zawiera w sobie pierwiastek prorodzinny, którego brakowało kończącemu się programowi Rodzina na Swoim. Wysokość dofinansowania kredytu będzie zależna od liczby potomstwa. Dla rodziny z jednym dzieckiem dopłata wyniesie 15 procent. 20 procent dostaną te rodziny, którym w ciągu pięciu lat urodzi się kolejny potomek – podkreśla Mariusz Urbanek, dyrektor ds. handlowych z Immo Invest.
Według szacunków resortu z programu może skorzystać rocznie nawet 36 tys. rodzin.
– Mieszkanie dla Młodych znajduje się dopiero w fazie projektu i ma wejść w życie najwcześniej w połowie 2013 roku. Spodziewam się więc, że do czasu wdrożenia tego programu rynek mieszkaniowy zatrzyma się w martwym punkcie. Osoby, które nie skorzystały z dofinansowania w ramach Rodziny na Swoim wstrzymają się z zakupem mieszkania do czasu, aż pojawi się nowy program – mówi Tomasz Palacz, dyrektor ds. marketingu w firmie Kalbud Deweloper.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...