Ukraina

Miasto przyszłości

W Berlinie odbyła się konferencja miast partnerskich. Polscy oraz niemieccy samorządowcy

i specjaliści dyskutują w Berlinie nad tym, jakie wyzwania stoją przed miastami przyszłości. Przemówienie prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, otworzyło merytoryczną część polsko-niemieckiej konferencji miast partnerskich 2017. Miasta jako miejsca rozwoju innowacji przyszłości – to główne hasło, na jakim w tym roku skupili się uczestnicy konferencji.

– Żyjemy w czasach rewolucyjnych zmian technologicznych. Internet i cyfryzacja zmieniają nie tylko przemysł, handel i finanse, ale też w bardzo dużym stopniu zmieniają miasta i relacje międzyludzkie – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Jak zatem należy rozumieć innowacyjność? Czy w miastach ma to być przede wszystkim nacisk na nowe technologie i zamykanie się w e-świecie, czy też jest to ślepa uliczka? Cyfryzacja, Internet i postęp technologiczny to ogromne wyzwanie dla miast – ich włodarzy i mieszkańców. Technologia ma przecież ułatwiać nam życie w mieście, ale nie możemy przez nią stracić tego, co w każdym społeczeństwie najważniejsze: więzi i bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.

W głównym panelu udział wzięli: Michael Müller, burmistrz Berlina, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Edwin Bendyk, kierownik działu naukowego tygodnika „Polityka” i Francesca Ferguson, kuratorka i założycielka berlińskiego festiwalu architektury i urbanistyki MAKE CITY – Architektur & Andersmachen.

– W tym pędzie za innowacyjnością w „smart cities” pamiętajmy o tym, co w miastach najważniejsze. O mieszkańcach – mówił Jacek Jaśkowiak. – Postęp technologiczny wykorzystujmy roztropnie, by w tym wszystkim nie zapomnieć o ludziach. To my – ludzie – uczestniczymy w przestrzeni miejskiej, doświadczamy jej i ją współtworzymy.

Wśród dyskutantów znaleźli się również m.in.: Sawsan Chebli, pełnomocnik Landu Berlin przy Federacji i Sekretarz Stanu do spraw zaangażowania obywatelskiego oraz spraw międzynarodowych, Michael Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy czy Tim Edler, autor projektu kąpieliska rzecznego Flussbad Berlin.

Podczas konferencji zaplanowano dyskusje m.in. o udziale obywatelskim w samorządzie miasta, o tym, co miejskie samorządy mogą zrobić dla ochrony klimatu i środowiska. Poruszono też problem pamięci polsko-niemieckiej w kontekście europejskiej kultury pamięci.

– W dobie globalizacji nie starajmy się dążyć do unifikacji i naśladownictwa – mówił prezydent Poznania. – Nie chodzi przecież o to, by wszystkie miasta upodabniały się do siebie. W Poznaniu ważne jest dla mnie tworzenie miejsc dla ludzi. Nie tylko ze względów infrastrukturalnych, czy dla ochrony środowiska. Kreujemy miejsca spotkań – nie wirtualne, ale realne. W miastach opartych na innowacjach musi znaleźć się miejsce na tradycję, więź, bliskość. Na budowanie poczucia tożsamości i identyfikacji z miastem.

Przykładem takich działań może być dziedziniec urzędu miasta, który wcześniej był parkingiem samochodowym dla urzędników. Obecnie jest przestrzenią dostępną dla wszystkich mieszkańców, miejscem, gdzie poznaniacy mogą się spotkać, obejrzeć spektakl czy wysłuchać koncertu.

– Rzeczywistość wirtualna, która szybko rozwija się na naszych oczach, to z pewnością fascynujące zjawisko – mówił na konferencji Jacek Jaśkowiak. – Czy jednak wirtualna podróż po innym kraju lub mieście, wirtualna wizyta w muzeum zastąpi tą realną? Prawdziwą? Może dlatego taką popularnością cieszą się w Poznaniu miejsca prawdziwych spotkań, takie jak Plac Wolności. Jest on zarówno miejscem koncertów, spektakli, wystaw, ale także tam mieszkańcy przyszli manifestować i demonstrować swoje zdanie. Wówczas poczuli, że razem tworzą wspólnotę i faktycznie razem mogą więcej. Może dlatego, z potrzeby współpracy i poczucia wspólnotowości, masowo rozwijają się dzielnicowe ogrody, gdzie mieszkańcy urządzają nieformalne spotkania, spędzając razem czas.

Takie podejście zastosowano też w Poznaniu podczas przygotowania nowej strategii rozwoju miasta. To dokument, który powstał w ścisłej współpracy z mieszkańcami, a poznaniacy włączani byli na każdym etapie procesu jego tworzenia. Podkreślono w nim właśnie takie wartości jak: otwartość, współodpowiedzialność i współtworzenie – związane z misją miasta.

– W Nowym Programie dla Miast ONZ – Habitat III, przyjętym w Quito w październiku 2016 roku podkreśla się, że w perspektywie najbliższych 20 lat, miasta na całym świecie mają stać się bardziej zielone, bezpieczne i zamożne oraz sprzyjać integracji społecznej – podkreślał Jacek Jaśkowiak. – To spore wyzwania. Stoją przed nami wszystkimi. To od nas zależy, czy miasta sobie z nimi poradzą.

Model funkcjonowania miast zmienia się również z powodu trwającego obecnie globalnego procesu przejścia do gospodarki 4.0. Zdaniem specjalistów Poznań ma duże szanse, by rozwijać nowoczesną gospodarkę szybciej niż inne miasta w Polsce.
Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...