Mienie zabużańskie od nowa

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił wyrok, który rok temu wydał Sąd Rejonowy w Szamotułach skazując oskarżonych o wyłudzenie odszkodowania za utracone tzw. mienie zabużańskie. Oznacza to, że proces będzie się toczył od nowa. Podstawą takiego orzeczenia są liczne błędy proceduralne podczas pierwszego procesu. Przypomnijmy, że sprawa dotyczy próby wyłudzenia od Skarbu Państwa ekwiwalentu za mienie w wysokości miliarda złotych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu, która prowadziła śledztwo ustaliła ( na podstawie opinii biegłych), że takiego majątku, jaki rzekomo utracili pokrzywdzeni ( chodzi o areał wielkości prawie 50 tys. ha) nie mieli nawet Radziwiłłowie i Potoccy.
Oskarżeni, to spadkobiercy tegoż majątku oraz adwokat, radca prawny i pracownik Urzędu Rejonowego w Poznaniu. Mieli oni posługiwać się sfałszowanymi dokumentami i nieprawdziwymi zeznaniami świadków.
Pierwszy proces rozpoczął się w 2004 roku w Szamotułach. Na początku na ławie oskarżonych zasiadło 10 osób. Jednak część dobrowolnie poddała się karze, m.in. znany poznański biznesmen Zdzisław Wegenke, który po oddaniu się do dyspozycji sądu rzekomo zmarł. Na podstawie aktu zgonu sąd umorzył w jego sprawie postępowanie, aby……po kilku latach dowiedzieć się, że Wegenke żyje, a swoją śmierć sprokurował. Jego sprawa znów trafi do sądu.
Decyzją Sądu Rejonowego w Szamotułach oskarżeni Stanisław P., Krzysztof T., Roman R., Janusz O. i Piotr H. skazani zostali na bezwzględne kary od 1 roku do 4 lat pozbawienia wolności oraz grzywny od 8 do 37,5 tys. zł. Natomiast Włodzimierz K. na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3 lata, grzywnę w wysokości 5 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu adwokata przez 2 lat, Leszek S. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3 lata, grzywnę w wysokości 5 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego przez okres 2 lat. Wobec Antoniego Z. postępowanie karne warunkowo umorzono.
Sąd Rejonowy w Szamotułach orzekł ponadto przepadek, na rzecz Skarbu Państwa, nabytych w bezprawny sposób nieruchomości o łącznej wartości 1 mln. 367 tys. zł.
W wyniku apelacji Sąd Okręgowy w Poznaniu dwóm oskarżonym umorzył zarzuty z powodu przedawnienia, natomiast czterej po uchyleniu wyroku jeszcze raz staną przed sądem.
Powodem powtórzenia procesu są błędy proceduralne – między innymi fakt, że proces ( w 2004 roku) po półtorarocznej przerwie powinien toczyć się od nowa, a sąd w Szamotułach zdecydował o jego kontynuowaniu. Z powodu zmiany przepisów karnych ponowny proces rozpocznie się teraz w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.
Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu zarzuca Stanisławowi P. i współoskarżonym wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa mienia znacznej wartości. Oskarżeni mieli posługiwać się poświadczającymi nieprawdę zaświadczeniami o prawie do ekwiwalentu z tytułu pozostawienia nieruchomości, o łącznej powierzchni 45.320.000 ha, na terenach dawnych Kresów Wschodnich, o wartości przekraczającej jeden miliard zł.

x

Zobasz także

Prostsze prawo budowlane

Sejm uchwalił nowelizacje prawa budowlanego i ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy mają ...

SN o miejscach postojowych

W ocenie Sądu Okręgowego rękojmia jest wyłączona, jeżeli dla nieruchomości są prowadzone dwie księgi wieczyste, ...

Operacja „przekształcenie”

Osoby uprawnione, które podjęły decyzję, by zapłacić jednorazowo całą opłatę za przekształcenie prawa do użytkowania ...

Miejsce zamieszkania czy pobytu

Miejsce zamieszkania czy miejsce pobytu? Jest wyrok NSA ws pomocy mieszkańcowi innej gminy. Sąd orzekł, ...

Czynsz pochodną dochodów

Osoby, które będzie na to stać, prawdopodobnie zapłacą wkrótce wyższy czynsz za mieszkania komunalne.O sprawie ...