Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Mienie zabużańskie od nowa

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił wyrok, który rok temu wydał Sąd Rejonowy w Szamotułach skazując oskarżonych o wyłudzenie odszkodowania za utracone tzw. mienie zabużańskie. Oznacza to, że proces będzie się toczył od nowa. Podstawą takiego orzeczenia są liczne błędy proceduralne podczas pierwszego procesu. Przypomnijmy, że sprawa dotyczy próby wyłudzenia od Skarbu Państwa ekwiwalentu za mienie w wysokości miliarda złotych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu, która prowadziła śledztwo ustaliła ( na podstawie opinii biegłych), że takiego majątku, jaki rzekomo utracili pokrzywdzeni ( chodzi o areał wielkości prawie 50 tys. ha) nie mieli nawet Radziwiłłowie i Potoccy.
Oskarżeni, to spadkobiercy tegoż majątku oraz adwokat, radca prawny i pracownik Urzędu Rejonowego w Poznaniu. Mieli oni posługiwać się sfałszowanymi dokumentami i nieprawdziwymi zeznaniami świadków.
Pierwszy proces rozpoczął się w 2004 roku w Szamotułach. Na początku na ławie oskarżonych zasiadło 10 osób. Jednak część dobrowolnie poddała się karze, m.in. znany poznański biznesmen Zdzisław Wegenke, który po oddaniu się do dyspozycji sądu rzekomo zmarł. Na podstawie aktu zgonu sąd umorzył w jego sprawie postępowanie, aby……po kilku latach dowiedzieć się, że Wegenke żyje, a swoją śmierć sprokurował. Jego sprawa znów trafi do sądu.
Decyzją Sądu Rejonowego w Szamotułach oskarżeni Stanisław P., Krzysztof T., Roman R., Janusz O. i Piotr H. skazani zostali na bezwzględne kary od 1 roku do 4 lat pozbawienia wolności oraz grzywny od 8 do 37,5 tys. zł. Natomiast Włodzimierz K. na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3 lata, grzywnę w wysokości 5 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu adwokata przez 2 lat, Leszek S. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3 lata, grzywnę w wysokości 5 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego przez okres 2 lat. Wobec Antoniego Z. postępowanie karne warunkowo umorzono.
Sąd Rejonowy w Szamotułach orzekł ponadto przepadek, na rzecz Skarbu Państwa, nabytych w bezprawny sposób nieruchomości o łącznej wartości 1 mln. 367 tys. zł.
W wyniku apelacji Sąd Okręgowy w Poznaniu dwóm oskarżonym umorzył zarzuty z powodu przedawnienia, natomiast czterej po uchyleniu wyroku jeszcze raz staną przed sądem.
Powodem powtórzenia procesu są błędy proceduralne – między innymi fakt, że proces ( w 2004 roku) po półtorarocznej przerwie powinien toczyć się od nowa, a sąd w Szamotułach zdecydował o jego kontynuowaniu. Z powodu zmiany przepisów karnych ponowny proces rozpocznie się teraz w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.
Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu zarzuca Stanisławowi P. i współoskarżonym wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa mienia znacznej wartości. Oskarżeni mieli posługiwać się poświadczającymi nieprawdę zaświadczeniami o prawie do ekwiwalentu z tytułu pozostawienia nieruchomości, o łącznej powierzchni 45.320.000 ha, na terenach dawnych Kresów Wschodnich, o wartości przekraczającej jeden miliard zł.

x

Zobasz także

Kwartalnik „Nieruchomości@”

Resort sprawiedliwości prezentuje pierwsze wydanie kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”. Czasopismo, które powstało z inicjatywy Patryka Jakiego, ...

Standard lokali socjalnych

Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka napływają sprawy, w których klienci opisują warunki panujące w przyznawanych ...

Polska pustynią Europy

Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Statystycznie na jednego Polaka rocznie przypada ...

Pranie a estetyka budynku

Wieszanie na suszarce bielizny osobistej o dyskusyjnej estetyce oraz pościeli i odzieży, która zasłania częściowo ...

NIK o mieniu wojskowyn

Agencja Mienia Wojskowego rzetelnie i gospodarnie zarządzała nieruchomościami Skarbu Państwa. Wyjątki dotyczyły udzielania i realizacji ...