Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Mies van der Rohe Award 2019

Biurowiec Za Bramką, Muzeum II Wojny Światowej, Hala 100-lecia KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Premium Offices, Nawa – Rzeźba Architektoniczna, Park Stacja Wisła, Osiedle ekonomiczne Atmosfera na osiedlu ESK2016 Nowe Żerniki we Wrocławiu, Ogród Ginących Roślin Świata Wraz Z Pawilonem Ogrodowym w Arboretum Sggw, Bałtyk office building, Przedszkole w Kleszczówce, Ratusz z Konstancina-Jeziorna, Unikato w Katowicach, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Budynek Sprzeczna 4, Rudy Dom, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Akademeia High School w Warszawie oraz Dom po drodze w Płocku – znalazły się wśród projektów nominowanych do nagrody Mies van der Rohe Award 2019 – najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie.

Ogłoszona została lista projektów nominowanych do nagrody Mies van der Rohe Award 2019 - najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie.
Zakwalifikowanych zostało 383 projektów, w tym rekordowa liczba polskich - aż 18.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni w maju 2019.

Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów. Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”, co uprawnia wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu.

Następnie, po zwiedzeniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.

Polska jest doceniana w konkursie o Mies van der Rohe Award. W ostatnich edycjach nominacje zdobywało kilkanaście polskich realizacji architektonicznych, zaś trzy lata temu aż trzy budynki znalazły się w finale, a jeden – Filharmonia Szczecińska – zdobył główną nagrodę.

W tym roku liczba polskich nominacji wszystkich zaskoczyła. Które projekty wyróżniono?

Biurowiec Za Bramką, Poznań, Ultra Architects

Zlokalizowany w samym sercu Poznania biurowiec Za Bramką powstał z myślą o rozwoju młodych przedsiębiorstw, start-upów oraz myśli technologicznej. Głównym założeniem projektowym, które determinowało pracę architektów z pracowni Ultra Architects było stworzenie wspólnej przestrzeni wymiany myśli i energii młodych przedsiębiorców.

Biurowiec Za Bramką uzupełnił jeden z kwartałów śródmiejskiej zabudowy i stał się kluczowym elementem rewitalizacji Placu Kolegiackiego w Poznaniu. Lokalizacja obiektu była głównym czynnikiem determinującym jego formę.

Ograniczona przestrzeń sprawiła, że od strony dziedzińca każdą z kondygnacji cofnięto względem poprzedniej, tworząc w ten sposób drewniane tarasy z zielenią. Natomiast front budynku tworzy spokojna, współczesna kompozycja z wieloma przeszkleniami, która pozwoliła na harmonijne wpisanie elewacji w miejską pierzeję.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Powitamy „Gospodarzy Domu”

Od stycznia ruszy w Poznaniu program „Gospodarz Domu”, w którym udział będzie mogło wziąć ok. ...

Budownictwo na terenach gmin

W 2018 roku gminy przekazały inwestorom pod budownictwo mieszkaniowe 874,6 ha gruntów – wynika z ...

Ł. Mikołajczyk urzęduje

Łukasz Mikołajczyk rozpoczął oficjalnie swój pierwszy dzień pracy na stanowisku wojewody wielkopolskiego. Spotkał się z ...

Tysiące osób bez zaświadczeń

Użytkowanie wieczyste odeszło do lamusa, jednak setki tysięcy Polaków wciąż nie mają zaświadczenia o jego ...

Ceny mieszkań idą w górę

Ceny mieszkań znów rosną zaskakująco szybko. Dla kupujących na kredyt to może być dobra chwila, ...