Finansowanie pomostowe

Mieszkania nie zdrożeją

Money Expert, jeden z czołowych doradców finansowych w Polsce, wspólnie z dr Marcinem Gruszczyńskim z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW drugi raz przygotował raport z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. W opracowaniu przedstawiona została analiza sytuacji w minionym roku oraz prognozy na rok 2008. Z raportu wynika, że w ostatnim roku wzrost cen dotyczył przede wszystkim głównych aglomeracji. Najwięcej zdrożały nieruchomości w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Powoli zaczęły też pojawiać się symptomy ożywienia na rynkach w mniejszych miastach (100-500 tys. mieszkańców) i to właśnie tam eksperci radzą inwestować swoje oszczędności w 2008 roku, jeśli traktujemy zakup nieruchomości jako lokatę kapitału. Ostrzegają jednak, że to nie jest już spokojna długoterminowa inwestycja. Trzeba na bieżąco śledzić wahania cen.
Polska porównywana jest czasem z Hiszpanią. Tam szaleństwo cenowe trwało do około 5 lat po akcesji, kiedy to ceny mieszkań właściwie się podwoiły, a następnie spadły o kilka procent – mówi dr Marcin Gruszczyński z UW. – Dopiero po siedmioletniej przerwie kontynuowały marsz w górę.
Autorzy zgodnie przyznają, że rok 2008 będzie okresem stabilizacji cen na rynku nieruchomości. Choć nadal pozostaną one na wysokim poziomie, to w przypadku mieszkań w wielkiej płycie mogą nawet spadać.
Jest to efekt przede wszystkim wyhamowania popytu – mówi Arkadiusz Rembowski, dyrektor ds. rozwoju produktów finansowych Money Expert SA.Niestety maleje zdolność kredytowa Polaków. W zeszłym roku możliwości nabywcze pozwalały kupić nam jedynie 41-metrowe mieszkanie, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było to 60 m2. W perspektywie zapowiadanej serii podwyżek stóp procentowych NBP ciężko spodziewać się poprawy tej sytuacji – nawet przy rosnących wynagrodzeniach.
W minionym roku mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kredyty walutowe, choć nadal były bardziej popularne niż te w rodzimej walucie. Relacja tych kredytów do kredytów złotowych zmalała do poziomu 1,3.
To może być wynikiem skuteczności rekomendacji S – mówi Arkadiusz Rembowski – ale banki w ogóle zaostrzyły wewnętrzne procedury kredytowe.
Na rynku zaczynają pojawiać się mieszkania zakupione w celach spekulacyjnych przez inwestorów krajowych i zagranicznych, co poprzez zwiększenie podaży również korzystnie wpływa na poziom cen. Wielką niewiadomą pozostaje natomiast wpływ pojawienia się na rynku w najbliższych miesiącach mieszkań spółdzielczych. Ciekawie przedstawia się także sytuacja na rynku ofert deweloperskich. Pod koniec roku 2007 zaczęły pojawiać się nawet promocje – darmowe garaże, rabaty dla klientów płacących gotówką itp.
Treść raportu potwierdza także zeszłoroczne przewidywania ekspertów dotyczące 2007 roku.

x

Zobasz także

M. Banaś szefem resortu

Prezydent RP powołał z dniem 4 czerwca 2019 r. Mariana Banasia na stanowisko ministra finansów ...

Hetman S. Czarniecki na monecie

29 maja 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie 420. rocznica ...

Rentowność inwestycji

Rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem z roku na rok maleje, wskazują eksperci Emmerson Evaluation. ...

Sytuacja na rynku kredytowym

W I kwartale 2019 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i kredytów dla ...

Moneta ku czci UAM

Z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego Narodowy Bank Polski wyemitował dwie monety: złotą i srebrną. Na ...