Ukraina

Mieszkania sprzedają się na pniu

Na rynku mieszkaniowym trwa ożywienie. Biura deweloperów i pośredników odwiedza nawet dwa razy więcej klientów niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wielu z nich jest zdecydowanych na szybki zakup mieszkania. Niektórym na decyzję wystarcza nawet… jeden dzień. – Wzmożony popyt na mieszkania, zwłaszcza te gotowe, zauważyliśmy w grudniu – mówi Ewa Starownik z biura lubelskiego dewelopera Willowa II. – Udało nam się sprzedać wówczas szereg lokali. Nawet w Sylwestra gościliśmy w naszym biurze klientów. Byli tak zdecydowani na zakup mieszkania, że jeszcze tego samego dnia podpisali z nami umowę.
Grudniowe ożywienie mogło się wiązać ze zmianami w przepisach dotyczących kredytów mieszkaniowych. Z dniem 1 stycznia wymagany wkład własny wzrósł z pięciu do dziesięciu procent. Końcówka roku była więc ostatnią chwilą na to, by zaciągnąć kredyt na starych zasadach.
– Klientom zależało na czasie, bo chcieli jak najszybciej złożyć wnioski kredytowe do banków – mówi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie.Jednak po Nowym Roku zainteresowanie mieszkaniami właściwie nie osłabło. Każdego dnia nasze biuro dostaje cztery lub pięć zapytań o mieszkania z rynku pierwotnego. To dwa razy więcej niż jeszcze we wrześniu, czy w październiku minionego roku.
Tak samo jak w grudniu, tak i teraz uwagę klientów przyciągają przede wszystkim ukończone inwestycje.
– Widać wyraźnie, że oddanie budynku do użytkowania pobudza popyt. Zauważyliśmy to niedawno na przykładzie naszej inwestycji w Nałęczowie. Być może klienci kierują się tym, by jak najszybciej móc wprowadzić się do nowego mieszkania, a może inwestycje oddane do użytku wzbudzają w nich większe zaufanie – mówi Ewa Starownik.
– Wiele osób chce po prostu mieć pewność, że ominie ich ryzyko związane z procesem realizacji inwestycji. Nie chcą kupować niegotowych mieszkań, bo obawiają się na przykład, że ich budowa się opóźni – dodaje Marcin Rogowski. – Problem jednak w tym, że na etapie oddawania inwestycji do użytkowania wybór mieszkań często jest już niewielki. W gotowych budynkach wolne pozostają tylko nieliczne, mniej atrakcyjne lokale. Chociażby z tego względu warto jednak dokonywać zakupu na wcześniejszym etapie.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...