Fotografia wnętrz

Mieszkania za grunt

Ministerstwo Rozwoju chce zaproponować atrakcyjną ofertę i dla gmin, i dla przyszłych lokatorów TBS. Deweloper będzie mógł dostać grunt od gminy lub KZN w zamian za wybudowanie na tym gruncie określonej liczby lokali – to jedno z rozwiązań przewidzianych w komercyjnej części pakietu mieszkaniowego, który przygotowuje MR – mówi PAP wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad drugą – komercyjną – częścią pakietu mieszkaniowego.
Spodziewamy się też, że do końca roku będziemy mieli kilka spółek mieszkaniowych, które w swoim portfolio będą miały kilka tysięcy mieszkań w ramach rozpoczętego procesu inwestycyjnego – powiedział wiceminister rozwoju Robert Nowicki.
Jak przyznał, w Polsce problemem jest przeludnienie mieszkań – jeden lokal zajmuje często więcej niż jedno gospodarstwo domowe.

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki wyjaśnił, że będzie się ona składać z trzech filarów. Pierwszy wprowadza nowe formy inwestycji – np. lokal za grunt.

„Gmina lub Krajowy Zasób Nieruchomości wystawia w postępowaniu konkurencyjnym grunt, zgłaszają się podmioty prywatne – wykonawcy, którzy w zamian za wartość tej nieruchomości, wycenionej w operacie szacunkowym, będą wnosić do zasobów gminnych, bądź do KZN, określoną liczbę mieszkań lub lokali użytkowych” – tłumaczył wiceszef MR.

Elementem drugiej części pakietu mieszkaniowego mają też być kooperatywy mieszkaniowe. „Chcemy usankcjonować stan prawny osób, które chcą własnymi środkami, w kilka-kilkanaście osób wybudować domy – najczęściej jednorodzinne, w zabudowie szeregowej, bliźniaczej” – powiedział Nowicki. Mają one dostać preferencje w zakresie nabywania gruntu pod realizację takiej inwestycji z zasobów Skarbu Państwa bądź gminy. „Wprowadzamy taką instytucję prawną, aby można było być wiarygodnym partnerem dla banków w okresie kredytowania tej inwestycji” – zaznaczył Nowicki.

„Drugą część pakietu mieszkaniowego przedstawimy jeszcze w maju” – zapowiedział Nowicki.
Źródło:Portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Panattoni Park Poznań IV

Gasa Group, europejski eksporter roślin i kwiatów, podpisała umowę na 2,5 tys. mkw. powierzchni w ...

Echo Investment kupuje Tesco

Spółki z grupy Echo Investment podpisały przedwstępne umowy zakupu zabudowanych nieruchomości w Poznaniu, Łodzi i ...

Nadolnik dla studentów

Już niedługo ma ruszyć II etap inwestycji Nadolnik Compact Apartments, inteligentnych apartamentów przeznaczonych zwłaszcza dla ...

Polody stawia na Lusówko

Firma Polody, dealer samochodowy, przygotowała rozbudowę kompleksu sprzedażowo-warsztatowego w miejscowości Lusówko, w woj. wielkopolskim. W ...

Dwór Hamburski sprzedany

M7 założyła PVBRI w 2017 roku w celu nabywania przedsiębiorstw w trudnej sytuacji finansowej, o ...