Ukraina

Mieszkanie dla Młodych – plusy i minusy

Cieszy, że rząd widzi potrzebę dalszego wspierania Polaków i ich rodzin w zakupie własnego mieszkania. Powodzenie tego programu zależy jednak od szczegółowych rozwiązań, których na tę chwilę nie podano – komentuje Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development SA, spółki notowanej na GPW. Na plus na pewno należy odnotować fakt, że poprzez formę jednorazowej dopłaty poprawi się zdolność kredytowa klientów.
Dla gospodarki istotnym jest także, że rząd skierował program tylko na rynek pierwotny, nie jak w Rodzinie na Swoim, również na wtórny. Budownictwo (w tym także mieszkaniowe) to istotny składnik całego polskiego PKB, a w tym sektorze pracę podejmują setki tysięcy rodaków. Nieruchomości od deweloperów generują dodatkowy proces nabywczy związany z wykańczaniem mieszkania, jego wyposażeniem, umeblowaniem, etc. Stąd na tego typu programach korzysta cała polska gospodarka.
In minus należy odnotować datę wprowadzenia programu Mieszkanie dla Młodych (I połowa 2013 lub początek 2014 roku), powstanie bowiem półroczna lub nawet roczna luka w preferencyjnych rozwiązaniach dla klientów. Jak pokazuje historia poprzednich tego typu zmian – podwyższenie VAT, koniec ulg – w okresie kilku miesięcy po zakończeniu wcześniejszych programów, rynek wyraźnie hamował. Brak ciągłości programów – koniec RnS i początek MdM – jest z mojego punktu widzenia niekorzystny; efektem może być wyczekiwanie na nowe dopłaty, co wpłynie na spowolnienie sprzedaży nowych mieszkań.
Istotnym elementem nowego programu będą minima cenowe ustalane przez wojewodów dwa razy do roku. Należy mieć świadomość, że pułapy mogą wpłynąć w długim okresie na urbanizację miast. Jeśli będą niskie, a klienci będą chcieli korzystać z programu, deweloperzy będą budować na obrzeżach miast, co przetransferuje część mieszkańców w odległe od centrum rejony i zwiększy znacznie koszty gmin związane z infrastrukturą i komunikacją. Jeśli natomiast będą relatywnie wysokie powinno zostać utrzymane status quo – zbilansowana ilość projektów w różnych częściach miast, także nieopodal centrum.

x

Zobasz także

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...

Co nas powstrzymuje

Uwolnienie gruntów pod zabudowę, w tym terenów po starych biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych, uproszczenie biurokracji, uwolnienie ...

Trend cen – w górę

Ceny mieszkań od deweloperów wzrosną w kolejnych miesiącach nawet o kilkanaście procent   W sondzie ...