Ukraina

Mieszkanie na miarę

Modyfikacje lokali kupionych u dewelopera to działanie coraz bardziej popularne w Polsce. Nie oznacza to, że projekty gotowych mieszkań i apartamentów są złe bądź niefunkcjonalne. Ważne jednak, aby cztery kąty odzwierciedlały w pewien sposób, charakter jego właściciela. Dlatego możliwość adaptacji mieszkania to często najważniejszy czynnik, który decyduje o zakupie nowego, a nie używanego lokalu. Na atrakcyjność mieszkania wpływa nie tylko lokalizacja i jakość wykończenia, ale także dogodne dla nas rozplanowanie powierzchni. Ten czynnik wydaje się szczególnie istotny przy lokalach o mniejszej powierzchni.

Im wcześniej tym lepiej

Zmiany do projektu najlepiej zgłaszać jeszcze w czasie trwania budowy. Wówczas deweloper nie powinien mieć problemu z ich zrealizowaniem, gdyż w tym czasie i tak stawiane są ścianki działowe czy powiększane lub pomniejszane wejścia. Co więcej, nie pobierze on za to dodatkowych opłat.
– Jeśli nie rozpoczęła się budowa danego mieszkania czy też nie ma ścian działowych to możemy prawie dowolnie aranżować rozkład przestrzeni. Dotyczy to także instalacji elektrycznej, na przykład gniazdek jak i również instalacji wodnej – mówi Adam Szweda, prezes Spółdzielni Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie.W późniejszych etapach budowy możemy również przeprowadzić tego typu zmiany, jednak może się to wiązać z dodatkowymi kosztami.
Warto zatem wcześniej przemyśleć, jak będzie wyglądało nasze nowe M po to, aby uniknąć niepotrzebnego wyburzania ścian.

Czy warto?

Przy projektowaniu mieszkania deweloperzy starają się uwzględnić wszystkie aspekty dotyczące funkcjonalności.
– Mieszkania w naszych inwestycjach są tak rozplanowane, aby zapewniały właścicielom możliwość funkcjonalnego zagospodarowania. W szczególności dotyczy to takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka. W tym wypadku staramy się zadbać o wszystkie szczegóły – mówi Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje. – Klienci, którzy chcą dopasować mieszkanie do własnych potrzeb mają zawsze taką szansę pod warunkiem, że jest to technicznie możliwe. Stąd im wcześniej zgłaszane pomysły na zagospodarowanie, tym większe możliwości ich realizacji. Taką możliwość w chwili obecnej mają nabywcy mieszkań powstających w inwestycji Rataje-Inflancka, którzy mogą na bieżąco zgłaszać indywidualne pomysły zmian w projekcie – dodaje J. Cenkiel.

Przy własnej aranżacji mieszkania warto wziąć od dewelopera wszystkie potrzebne i ważne informacje. Są to dane takie, jak metraż, rozmieszczenie okien, wysokość, układ i kąt skosów w przypadku pomieszczenia na poddaszu. Do pomocy przy tym zadaniu można zaangażować architekta. Wykorzysta on nasze wskazówki i dane od dewelopera tak, aby stworzyć najbardziej funkcjonalny dla nas układ pomieszczeń.

Możliwości zmian

Mieszkanie przede wszystkim powinno być komfortowe i funkcjonalne. Zatem warto pomyśleć nad stworzeniem w miarę możliwości strefy otwartej z salonem i kuchnią oraz prywatnej z sypialnią. Takie rozplanowanie powinno być standardem w nowoczesnych mieszkaniach. Zlokalizowanie łazienki w sąsiedztwie sypialni daje poczucie komfortu korzystającym z niej domownikom. W większych mieszkaniach atutem jest dodatkowa toaleta zlokalizowana w pobliżu strefy dziennej, gdzie przyjmujemy gości.
Wiele osób decyduje się na zrobienie w pokojach dodatkowych wnęk, które później posłużą jako szafy.
– Nasi klienci często korzystają z możliwości wprowadzenia zmian. Najczęściej są to zmiany kosmetyczne, polegające na zmniejszeniu lub zwiększeniu wnęk pod szafy, połączenie kuchni z salonem lub wręcz odwrotnie – wyraźne rozdzielenie tych dwóch pomieszczeń. Często dodatkowa toaleta przejmuje rolę garderoby – mówi Agnieszka Węgrowska, kierownik marketingu w Nickel Development i dekoratorka. – Zdarzają się jednak większe przebudowy – najczęściej wówczas, kiedy duże mieszkanie kupują osoby bez dzieci; pokoje są łączone, po to, aby uzyskać przestronną sypialnię albo duży salon, powiększana jest – kosztem kuchni, korytarza lub jednego z pokoi – łazienka – wylicza specjalistka. – Na ZAMKOWEJ prócz oczywistych przeróbek, takich jak wyburzenie czy zbudowanie ścianek, zmiana instalacji elektrycznej, oferujemy też możliwość założenia ogrzewania podłogowego czy kominka. Jednak przy takich dodatkowych instalacjach trzeba się liczyć z – także dodatkowymi – kosztami.
Nawet w małych mieszkaniach warto pomyśleć o schowku, w którym będzie można umieścić skrzynkę z narzędziami, wiertarkę czy miotłę. Na tego typu miejsce nie potrzeba więcej niż metr kwadratowy, a może być ono odgrodzone od reszty mieszkania drzwiami, żaluzjami czy zasłonką.
Zakup mieszkania jest jednoznaczny z akceptacją jego funkcjonalności i wyglądu. Nie zamyka to jednak drogi do różnych modyfikacji, gdyż deweloperzy i ich architekci zapewniają klientom możliwość takich zmian. A to wszystko po to, aby cztery kąty były w pewien sposób odwzorowaniem naszego charakteru, potrzeb i poczucia estetyki.

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...