Ukraina

Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności

Władze Poznania wraz z PTBS chcą budować mieszkania do wynajęcia z możliwością dojścia do ich własności dla osób, których nie stać na ich zakup na wolnym rynku. W Poznaniu występuje deficyt lokali mieszkalnych. Problemy z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych mają przede wszystkim osoby, których nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku. Do grupy tej należą m.in. rozpoczynający karierę zawodową czy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne. Substytutem własnego mieszkania stał się dla nich najem lokali. Odpowiedzią Poznania jest program najmu z dojściem do własności. Dzięki temu nabywcy korzystać będą z lokalu na zasadach umowy najmu, systematycznie spłacając koszty budowy mieszkania. Po uiszczeniu całości ceny (tj. wartości lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie) – na mocy odrębnej umowy przechodzi na nich prawo własności lokalu.
– Budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu dla średniozamożnych gospodarstw domowych, a następnie umożliwienie wykupu zajmowanych przez nich lokali po atrakcyjnej cenie, może stać się ważnym motorem rozwoju miasta. Bo będzie to nowy, silny magnes do związania swojej przyszłości na stałe z Poznaniem. Co ważne pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokali mieszkalnych pozwolą na rozpoczęcie kolejnych inwestycji wpisujących się w politykę mieszkaniową Miasta Poznania – wyjaśnia prezydent Ryszard Grobelny.
Miejski program „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności” będzie realizowany przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ścisłej współpracy z prezydentem miasta oraz Radą Miasta Poznania. Zasady współdziałania pomiędzy spółką a Miastem Poznań zostały potwierdzone w formie umowy.
Miasto Poznań powierzając spółce realizację zadania sformułowało obligatoryjne kryteria kwalifikacji gospodarstw domowych do miejskiego programu mieszkaniowego.
O przydział będą mogły ubiegać się osoby nie posiadające prawa własności lub spółdzielczego prawa własności do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy Poznań lub powiatu poznańskiego na dzień przekazania lokalu mieszkalnego. Rozwiązanie to umożliwi wyłączenie osób, których potrzeby mieszkaniowe są już zaspokojone. Jednocześnie jednak umożliwi poprawę warunków mieszkaniowych poprzez zwiększenie powierzchni mieszkania i dostosowanie do aktualnych potrzeb (np. ze względu na narodziny dzieci), względnie poprawę standardu lokalu.
Chętni muszą spełniać kryterium dochodowe wynikające z ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Tym samym suma przeciętnych miesięcznych dochodów, uzyskiwanych przez osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania w lokalu mieszkalnym PTBS (czyli członków gospodarstwa domowego), nie może przekraczać ustawowo określonego maksimum, co pozwala na wykluczenie osób zamożnych.
Ponadto Miasto Poznań rozważa wprowadzenie dodatkowych kryteriów kwalifikacji osób do miejskiego programu „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”, które będą uwzględniały priorytety polityki mieszkaniowej prowadzonej przez miasto. Z programu „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności” będą mogli również skorzystać aktualni najemcy PTBS. Ostateczne kryteria kwalifikacji osób zostaną ustalone w szczegółowym regulaminie programu „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”.

Program pilotażowy

Ze względu na nowatorski charakter rozwiązania zdecydowano się na realizację projektu pilotażowego przy ul. Suwalskiej, w ramach którego wybudowanych zostanie około 20 lokali mieszkalnych. Projekt pilotażowy ma na celu rozpoznanie popytu na najem mieszkań z dojściem do własności, przetestowanie nowej formuły finansowania zaproponowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jaką jest emisja obligacji oraz rozpoznanie faktycznych potrzeb i preferencji nabywców i ewentualne dostosowanie założeń przyszłych projektów do oczekiwań ich beneficjentów.
W ramach pierwszego etapu inwestycji wybudowany zostanie kompleks 10 budynków w zabudowie bliźniaczej, dwulokalowych, czyli 20 mieszkań. W każdym z budynków znajdą się 2 lokale mieszkalne, przy czym każde z mieszkań mieć będzie ok. 74 m kw. powierzchni użytkowej. Łączna powierzchnia użytkowa osiągnięta w wyniku inwestycji kształtuje się na poziomie ok. 1.480 m kw.
Program „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności” zakłada, iż przyszli właściciele będą współfinansowali budowę lokali mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w formie tzw. partycypacji (wkładu własnego wnoszonego na etapie realizacji inwestycji) w wysokości ok. 50 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego. Pozostała część kosztów budowy zostanie sfinansowana z emisji obligacji, przy ewentualnym minimalnym udziale środków własnych spółki PTBS.
– Jeśli okaże się, że program będzie się cieszył zainteresowaniem, docelowo chcielibyśmy, aby mieszkania powstawały w budynkach wielorodzinnych, w których znajdzie się więcej lokali mieszkalnych – tłumaczy Arkadiusz Stasica, prezes PTBS.
Budowa mieszkań miałaby się rozpocząć wiosną przyszłego roku.
– Oczywiście najpierw musimy przygotować projekt oraz kosztorys inwestycji. Przed rozpoczęciem budowy będziemy też szukać chętnych do nabycia takich mieszkań. Jeśli się znajdą, roboty planujemy rozpocząć wiosną – dodaje prezes Stasica.

Na zdjęciu: Mieszkania do wynajęcia budowane przez PTBS przy ul. Palacza w ramach ,,Programu Absolwent”

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...