Ukraina

Mieszkanie Plus od nowa?

Za program Mieszkanie Plus odpowiada teraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Resort powstał w wyniku rekonstrukcji rządu

pół roku temu, zaraz po tym, jak Mateusz Morawiecki został premierem. Jak pokazują liczby, z obiecanych tysięcy mieszkań są setki. Czyżby w dwa lata z Mieszkania Plus „uszło powietrze”? Wiceminister Artur Soboń – w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl – nie zgadza się z takim postawieniem sprawy i zapewnia, że pilotaż wiele resort nauczył. Stan programu Mieszkanie Plus ma zmienić 2019 r., gdy nowe ramy prawne zmienią rynek.Najważniejsze są w nowej specustawie BGK.

W materiale portalusamorzadowego.pl wiceminister Artur Soboń analizuje, jak nowe prawo ma zmienić rynek, i jakie nauki wyciągnęło Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji z pilotażu programu. Zapytaliśmy wiceministra także o pojawiające się oceny krytyczne wobec programu i raptem 400 mieszkań oddanych w tym roku.  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) przekazało PortalSamorzadowy.pl dane na temat flagowego projektu rządu Mieszkanie Plus.

Na dziś sytuacja jest taka: w Białej Podlaskiej na 186 mieszkań złożono około 1400 wniosków. W Jarocinie na dostępną w tym roku pulę 366 mieszkań (3 etapy) było około 1000 wniosków. Część osób i rodzin otrzymało już klucze, a kolejne mają je dostać niebawem.Jednak rzeczywiście nie wszystko idzie gładko, jak przekonują urzędnicy i wiceminister Artur Soboń. Wiosną pojawiły się informacje, że lokatorzy odbierający klucze od Mateusza Morawieckiego nie mieszkają w docelowych lokalach. Co więcej, żadne z mieszkań, które oddano w Jarocinie i Białej Podlaskiej, nie powstało na gruntach przejętych przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN).

W części inwestycyjnej programu oddano raptem 402 lokale. Minister Soboń przyznaje jednak, że w tym roku zobaczymy około 1000 mieszkań, ale to dopiero początek – w przyszłym roku ma być uruchomionych 100 tys. nowych inwestycji mieszkaniowych. – Chcę wyraźnie podkreślić, że istnieją dwa elementy programu: budżetowy i inwestycyjny – precyzuje dla nas wiceminister. Owe 402 lokale to tylko mieszkania realizowane w ramach części inwestycyjnej, którą interesuje się bardzo wielu Polaków. – Doświadczenia, które wyciągnęliśmy z pierwszego okresu wdrażania programu są proste. Ten program trzeba realizować – konkluduje.

O komentarz tych informacji poprosiliśmy Katarzynę Fodrowską z portalu MieszkaniePlus.org.pl. Jak przekonuje Fodrowska, problemy są de facto dwa.

Pierwszym jest niedostateczna liczba mieszkań, a drugim obiecany wykup lokali na preferencyjnych warunkach.

Od momentu hucznego wejścia w życie programu jesienią 2016 r. już kilkukrotnie zmieniały się jego założenia – mówi nam Fodorowska. – Z obiecanego przez ówczesną premier Beatę Szydło miliona mieszkań na wynajem, do użytku zostało oddanych jedynie kilkaset lokali. Tu koniecznie trzeba zaznaczyć, że mieszkania, które obecnie firmuje rząd pod szyldem Mieszkań Plus, tak naprawdę nie powstały dzięki niemu.

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...