Ukraina

Mieszkanie + z prefabrykatów

Konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej już rozstrzygnięty. Sąd Konkursowy nie przyznał pierwszego miejsca. Drugą nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymała pracownia BBGK Architekci.Główna nagroda w konkursie to 25 tysięcy złotych i zaproszenie do udziału w postępowaniu na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Wypracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi na zwiększenie liczby realizowanych inwestycji oraz obniżenie kosztów budowy to główny cel ogłoszonego na początku sierpnia konkursu.

"Powszechne wykorzystywanie nowego systemu prefabrykacji pozwoli osiągnąć efekt skali. Liczymy na duże oszczędności i zwiększenie podaży mieszkań. Nie chcemy budować ciągle tak samo, a przez to tyle samo. Nowe technologie to nowe możliwości ożywienia rynku budowlanego w Polsce" – zaznaczył minister Jerzy Kwieciński.

Prefabrykacja jest nowoczesną i efektywną formą budownictwa, która może pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji. Osiedla z tzw. wielkiej płyty, nastawione na liczbę budowanych mieszkań, a nie ich jakość, na wiele lat zniekształciły obraz budownictwa prefabrykowanego w Polsce. Przez popełnione wówczas błędy budownictwo to stało się synonimem anonimowej i monotonnej przestrzeni oraz niskiego standardu architektonicznego.

"Rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak rąk do pracy to bariery z którymi mierzy się nie tylko program Mieszkanie Plus, ale cały rynek. Dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić konkursu na technologię, która naszym zdaniem, w prosty sposób może rozwiązać te problemy. Prefabrykacja z powodzeniem sprawdza się na rynkach Europy Zachodniej czy w Skandynawii. Wierzę, że może stać się powszechna także w Polsce. Chcemy przenieść rodzimy rynek z epoki mieszkań budowanych w tradycyjnych, drogich technologiach do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania, ale szybciej i taniej" – podkreślił prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Sąd konkursowy oceniał projekty przesłane przez 4 zespoły. Zadecydowano o nieprzyznawaniu pierwszego miejsca. Drugą nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymała warszawska pracownia BBGK Architekci. Trzecie miejsce przyznano firmie Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego. Przyznano także wyróżnienie dla Urba Architects z Krakowa.

Zwycięski projekt BBGK Architekci został uznany za najbardziej elastyczny i dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań. Pracę charakteryzuje duża wrażliwość w kształtowaniu urbanistycznym zabudowy, wysoka skuteczność funkcjonalna i kultura kształtowania środowiska mieszkaniowego.

Logika przyjętych w konkursie rozwiązań była inna niż powszechnie przyjęta w polskim procesie projektowym. Najpierw tworzone będą elementy, na ich bazie – sekcje budynków, a dopiero na końcu powstanie finalny budynek.

Konkurs był zorganizowany przez PFR Nieruchomości, we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Na początku stycznia 2019 roku odbędzie się wystawa pokonkursowa wszystkich zgłoszonych prac.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...