Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

„Mieszkanie za remont” w Katowicach

Pięć edycji rocznie, a nie dwie – jak do tej pory – będzie miał program „Mieszkanie za remont” w Katowicach. W poniedziałek (19 sierpnia) ogłoszono kolejną edycję ze zmienionym regulaminem, udostępniając 60 lokali dla najemców, którzy przeprowadzą w nich remonty.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont, należy spełnić kilka warunków, m.in. nie można być właścicielem innego mieszkania i trzeba spełniać kryterium dochodowe.
Dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1650 zł do 4400 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1100 zł do 2860 zł.
Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

Jak podkreślają katowiccy urzędnicy, program cieszy się w Katowicach ogromną popularnością. W dotychczasowych jedenastu edycjach 270 lokali znalazło swoich najemców, a w ostatnich edycjach ilość osób aplikujących była trzynastokrotnie wyższa niż dostępnych mieszkań.

„Widząc, jak wielką popularnością cieszy się nasz program wśród katowiczan, postanowiliśmy go zintensyfikować” – powiedział w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa.

„To doskonała okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta, bo pozwala nie tylko zaspokajać ważne potrzeby mieszkańców, ale też sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarza się także tak, że osoby spoza Katowic otrzymując +mieszkanie za remont+ meldują się w Katowicach i tutaj odprowadzają też podatki, co jest ważne w dobie wyzwań demograficznych” – dodał prezydent.

Kolejną regulaminową nowością obecnej, dwunastej edycji, jest wprowadzenie zapisów, które zwiększają szanse singli na najem mieszkania za remont. „Do tej pory osoby mieszkające samotnie mogły aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były bardzo małe. Od tej edycji większe szanse będą miały także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach” – podkreślił Marcin Krupa.

W obecnej edycji programu do wyboru jest 60 mieszkań o powierzchni od 27 do prawie 80 metrów kwadratowych. Cena najmu za 1 m kwadratowy waha się od 4,27 zł do 6,14 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu, ale też w Bogucicach, Ligocie czy Szopienicach.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont, należy spełnić kilka warunków, m.in. nie można być właścicielem innego mieszkania i trzeba spełniać kryterium dochodowe. Dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1650 zł do 4400 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1100 zł do 2860 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

„Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych – a tak z reguły jest – wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności” – wyjaśnił naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice Maciej Stachura.

Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta, po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim.

x

Zobasz także

200.000 mieszkań w 2019 r.

Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował we wtorek GUS, pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 ...

Tańszy prąd w spółdzielniach

NFOŚiGW zapowiada, że pracuje nad specjalną propozycją dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w zakresie inwestowania ...

„Mieszkania plus” w Witnicy

Gmina Witnica w województwie lubuskim rozpoczęła proces inwestycyjny w ramach programu „Mieszkanie plus”. Jej burmistrz ...

Będzie Famma Dąbrowskiego

Budimex Nieruchomości rozpoczyna budowę mieszkań i apartamentów przy ulicy Dąbrowskiego 87-89. Powstaną 272 lokale na ...

Zamiast baraków bloki

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił przetarg na budowę osiedla mieszkalnego przy ul. Opolskiej w Poznaniu. ...