Nickel 750×200 – Botaniczna
Agrobex 750×100 – czerwiec 2017

Minusy Mieszkań Plus

Po 500 Plus czas na Mieszkanie Plus – chwali się Prawo i Sprawiedliwość. Już wiadomo, że lokali nie starczy dla każdego i że proponowane

rozwiązania mają także, co najmniej jeden, minus. Zgodnie z ustawą państwo, które da, będzie mogło również mieszkanie zabrać i to bez wskazania lokalu zastępczego. Organizacje lokatorskie biją na alarm.

Na swoim ostatnim posiedzeniu przed wakacjami Senat przegłosował bez poprawek kluczową dla programu Mieszkanie Plus ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomościami.

– Każdy, kto dokładnie przeczyta tę ustawę, powinien się poważnie zastanowić, czy w ogóle mamy do czynienia z realnym działaniem pomocy ludziom, stojącymi w kolejkach po mieszkanie – informuje Marlena Joks, prezes dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Rząd przekonywał, że stawka za metr kwadratowy, jaką zapłaci potencjalny najemca, będzie wynosiła od 10 do 20 zł. Tego jednak nie ma w ustawie. To rząd co roku będzie określał maksymalną kwotę czynszu. Ile ona wyniesie, w zależności od województwa, nie wiadomo.

Oprócz czynszu trzeba będzie opłacać media, czyli wodę, prąd czy ogrzewanie. Ale również tak zwaną opłatę eksploatacyjną za zarządzanie nieruchomością. W Warszawie to 10 zł miesięcznie za metr kwadratowy. W mniejszych miastach wojewódzkich – o 1 złoty mniej. – Muszę przyznać że jest to jeden z najdroższych zarządców w Polsce, bo w takie średnie stawki na przykład we Wrocławiu to 70 groszy za metr kwadratowy – mówi Joks.

Najemca, który zawrze umowę z opcją mieszkania na własność, będzie co miesiąc opłacał czynsz ustalany co roku przez rząd, opłatę eksploatacyjną, prawie 10 zł za metr kwadratowy, ratę za mieszkanie i media. Wielu ludzi, którzy oczekiwali zmiany potężnej, tanich mieszkań, naprawdę się rozczaruje – uważa Joks.

W ustawie pojawiły się kontrowersyjne dla organizacji lokatorskich zapisy dotyczące eksmisji. – W przypadku ustania umowy najmu te osoby nie będą miały procesu. Od razu komornik, bez lokalu socjalnego, po prostu trafią na bruk – alarmuje Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Lokatorów.

Obawy mają także leśnicy. Bo do Krajowego Zasobu Nieruchomości włączane mają być grunty leśne. – Będą mogły być sprzedawane na rzecz zasilenia Zasobu. To budzi nasz niepokój i wątpliwości – mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

– Nie zakładamy, że program zostanie wygaszony po kilku latach. Jest on przewidziany jest na odległy czas – uspokaja Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

x

Zobasz także

Rynkowe zmiany

Poza podwyżką kosztów realizacji inwestycji deweloperskich, istotny wpływ na rynek nowych mieszkań będą miały nowe ...

Czas na inwestycje

Rok temu analitycy rynku kapitałowego przestrzegali, że z uwagi na Brexit oraz wygraną Donalda Trumpa ...

Trendy branży budowlanej

Usługi budowlane cieszą się coraz większym zainteresowaniem za strony klientów. Jak zauważa Jacek Staniszewski, dyrektor ...

Mieszkaniowe prognozy

Kredyty hipoteczne są obecnie tak tanie, jak nigdy wcześniej. Jednocześnie na horyzoncie widać sygnały sugerujące, ...

Podzwonne dla MdM

2 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego, administrujący Mieszkaniem dla Młodych,   zacznie przyjmować wnioski o dofinansowanie ...