Ukraina

moBILET – bilet w komórce

Korzystanie ze strefy płatnego parkowania w Poznaniu staje się bardziej nowoczesne. Zarząd Dróg Miejskich wprowadził możliwość dokonywania opłat za postój w strefie za pośrednictwem telefonów komórkowych. – Dotychczas płatności za korzystanie ze strefy parkowania dokonywało się wrzucając bilon do parkomatu lub kupując abonament albo kartę doładowywaną w biurze strefy – mówi Jerzy Nawrocki, dyrektor biura Strefy Płatnego Parkowania. – Teraz będzie to płatność wirtualna, bez korzystania z parkomatu i pieniędzy. Płacić będzie się za rzeczywisty czas parkowania.
Główne problemy kierowców parkujących samochody w płatnej strefie to brak drobnych do automatu oraz trudność w określeniu czasu postoju. Dzięki wprowadzeniu od 1 kwietnia możliwości opłaty za pośrednictwem telefonu komórkowego kłopoty te znikają.
W marcu poznański ZDM podpisał umowę z firmą Projekt&Parking Serwis Polska, która obsługuje strefy płatnego parkowania w 14 miastach Polski. System ten wykorzystujący sieci GSM funkcjonuje w naszym kraju od 3 lat w 20 miastach.
Kierowcy, którzy chcą skorzystać z nowej formy płatności w strefie muszą zarejestrować się na stronie www.mobilet.pl. Po rejestracji na telefon użytkownika zostanie przesłana darmowa aplikacja z informacjami o taryfach i strukturze opłat. Kierowca o rozpoczęciu postoju w SPP informuje po włączeniu w telefonie opcji ,,Parkowanie”, wybiera miasto, czas postoju i podstrefę. Po upłynięciu czasu parkowania lub zgłoszeniu jego zakończenia naliczana jest opłata za faktycznie wykorzystany czas postoju. Jeżeli więc nie potrafimy określić z góry czasu, możemy zarezerwować go z zapasem, a przed odjazdem zgłaszamy zakończenie postoju. I na odwrót – jeśli zadatkowany czas kończy nam się podczas spotkania czy zakupów, możemy przez telefon przedłużyć go.
Kierowcy otrzymują również możliwość wyboru formy rozliczeń przez polecenie zapłaty co miesiąc lub przedpłatę oraz kontrolowania transakcji w czasie rzeczywistym.
Nowa usługa ułatwi też pracę kontrolerów SPP. Kontroler wprowadzi numer rejestracyjny pojazdu do rejestratora danych i natychmiast otrzyma informację czy kierowca posiada ważny, elektroniczny bilet parkingowy. W Poznaniu nie ma konieczności oznakowywania samochodu informacją o korzystaniu z systemu moBILET, bo każdy pojazd sprawdzany jest według rejestracji, ale jest to konieczne w niektórych innych miastach, na przykład w Warszawie. Winiety MOBILET można pobrać w biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Pułaskiego. W biurze strefy funkcjonuje także stanowisko pomocy osobom, które mają kłopot z zainstalowaniem się w systemie.
Za bilety za parkowanie w SPP w systemie moBILET nie pobiera się żadnych dodatkowych opłat. Użytkownik może jedynie ponosić dodatkowy koszt połączenia telefonu z internetem, który szacowany jest na 0,3 gr.
Od 1 kwietnia, kiedy w Poznaniu uruchomiono nowy system, zarejestrowało się w nim 500 osób. W poznańskiej SPP jest 7 tys. miejsc. Dziennie korzysta z nich kilkanaście tysięcy kierowców. Kontrolerzy wyłapują dziennie około 600 samochodów bez opłat. Zarządca strefy liczy, że uproszczenie systemu dokonywania opłaty zmniejszy tę liczbę.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...