Ukraina

Modernistyczna mebloteka

W Studio Architektonicznym Ewy i Stanisława Sipińskich powstaje projekt rozbudowy nowoczesnego centrum wystawienniczego sztuki użytkowej o nazwie Mebloteka. Inwestorem obiektu zlokalizowanego u zbiegu ul. Bukowskiej i Polskiej w Poznaniu jest firma Prestige. Obecnie przy skrzyżowaniu Bukowskiej i Polskiej – w budynku należącym niegdyś do firmy Hydrokan-Winkiel – firma Prestige prowadzi dwukondygnacyjny salon wystawienniczy ekskluzywnych mebli. W planach jest rozbudowa placówki w głębi działki o nowy, znacznie obszerniejszy obiekt. Będzie to czterokondygnacyjny budynek, z jedną kondygnacją podziemną o powierzchni ogólnej około 5000 m kw. Trzy poziomy będą miały funkcję wystawienniczą, na ostatniej znajdą się biura. Na parterze i pierwszym piętrze budynek połączy się z istniejąca już częścią. Całą powierzchnię 4200 m kw. inwestor planuje przeznaczyć do wynajęcia.
– Mamy nadzieję, że powstanie tu jedno w pierwszych w Polsce centrów współczesnej sztuki użytkowej – deklaruje architekt Stanisław Sipiński. – Jego celem jest stworzenie przestrzeni wystawienniczej, w której prezentować się będą słynne europejskie firmy designerskie z zakresu meblarstwa, sztuki użytkowej, oświetlenia, urządzenia kuchni.
Najniższy, zagłębiony poziom będzie niemal całkowicie ciemny, z doświetleniem wpływającym jedynie do utworzonej wzdłuż ściany budynku studni. W górnej części planowane jest studio kuchni wraz dostępnymi pracowniami projektowymi designerów opracowujących zagospodarowanie pomieszczeń na życzenie klienta.
Architekturę Mebloteki zaprojektowano w stylu modernizmu, z przewagą koloru białego, z bardzo małą ilością okien. Płaską elewację budynku od strony wschodniej – najbardziej widocznej od strony miasta – rozbija kolumnada, za którą rozciągają się powierzchnie na reklamę wizualną. Powstały portyk łączy się z dachem, w którym znajdą się otwory wpuszczające światło na fasadę. W nocy fasada będzie odpowiednio iluminowana. Z kolei strona południowa ma wieżę mieszczącą klatkę schodową, która zaakcentuje ten budynek na osi przyszłej ulicy Jasnej.
Dookoła budynku zaprojektowano niską zieleń z miejscami parkingowymi ulokowanymi w trawie (podłoże uzbrojone ażurowymi kratkami).
– Dla architektów taki projekt jest wyzwaniem wymagającym pogodzenia kilku sprzeczności. Funkcja handlowa czy wystawiennicza nie potrzebuje okien, a wręcz wyklucza światło naturalne. Przestrzeń przeznaczona do prezentacji jest oświetlana specjalistycznym oświetleniem sztucznym – zaznacza Sipiński. – My nie chcieliśmy jednak zgodzić się na prosty klocek i uznaliśmy, że należy go odpowiednio rozrzeźbić i uzyskać pewien znak przestrzeni. Tym bardziej, że Hydrokan-Winkiel był przez dziesięć lat budynkiem rozpoznawalnym. Chcemy, aby nowy obiekt wzbogacił obecną nieciekawą przestrzeń. Szczególnie, że otoczenie będzie się rozbudowywać. Również wnętrze będzie swego rodzaju ekspozycją: najnowszych materiałów, najnowszych sufitów, wypełnień ścian, oświetleń.
Budowa ma ruszyć późną jesienią tego roku, zaś otwarcie uzależnione będzie od warunków realizacyjnych – w pierwszym lub drugim półroczu przyszłego roku. Zdaniem projektanta koszt budowy będzie zbliżony do ceny metra kwadratowego budownictwa mieszkaniowego w Poznaniu.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...