Ukraina

Modny przeszklony dom

Moda na duże przeszklenia w domach trwa od kilku lat.

Kojarzą się nam przede wszystkim z nowoczesnymi budynkami, ale spotykamy je też w popularnych loftach. Sprawdźmy, o czym warto pomyśleć zanim zdecydujemy się na duże okna w naszym domu.

Już na etapie projektowania warto zapoznać się z przepisami, które wyznaczają minimalną wielkość okien w pokojach dziennych, sypialniach, czy kuchniach. Powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. W innych pomieszczeniach takich jak piwnica, czy garaż dopuszczalny jest stosunek 1:12. Najczęściej montuje się okna w proporcji 1:5 – 1:4. Montaż większych okien wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników.

IZOLACJA CIEPLNA

Źle zaprojektowany dom z dużymi przeszkleniami zimą może okazać się bardzo chłodny, natomiast latem może dojść do „efektu szklarni”. Aby tego uniknąć, trzeba dobrać odpowiednie dla projektu szyby. Dzisiejsze technologie pozwalają na montaż szyb zapewniających idealną izolację latem i nie odbierających ciepła zimą. Specjalne szkło „przeciwsłoneczne” znacznie minimalizuje efekt nagrzewania. Tego typu powłoki można łączyć, dzięki czemu zimą okna nie zabierają z domu ciepła, a latem dodatkowo go nie nagrzewają. – Niewidoczne dla mieszkańców, ale mające duże znaczenie jest uszczelnienie pomiędzy oknem a murem. Powinno być ono trójwarstwowe – wewnętrzne, zapobiegające kondensacji wody, środkowe zapewniające odpowiednią izolację akustyczną i termiczną oraz zewnętrzne, który pełni funkcję „ochrony pogodowej”. – mówi Szymon Krauze, z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.

BEZPIECZEŃSTWO

Duże przeszklenia mogą kojarzyć się z brakiem bezpieczeństwa. Decydujący jest tutaj wybór materiałów. Najtańsze rozwiązania rzeczywiście mogą okazać się mało bezpieczne, dlatego lepiej zdecydować się na materiały najwyższej jakości. Odpowiednio dobrane szyby mogą ochronić zarówno przed włamaniem, jak i skaleczeniem , np. w przypadku uderzenia w okno. Najbardziej bezpieczne są szyby laminowane i hartowane. Warto zwrócić uwagę na klasę szyby – P1 i P2 to szyby odporniejsze na zniszczenie, jednak jako antywłamaniowa określana jest klasa P4. Co ciekawe, ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają okucia. – Innowacją są okucia ze specjalnym system mikrowentylacji. Zapewnia on komfort wietrzenia oraz zabezpieczenie antywłamaniowe RC2. Dobrym rozwiązaniem są również elektroniczne funkcje, takie jak czujka pogodowa, dzięki której okna same zamykają się w czasie deszczu. Oknami można też sterować na odległość za pomocą telefonu – tłumaczy Szymon Krauze. Za bezpieczne uznawane są okucia podnoszono-przesuwne, które sprawdzają się znacznie lepiej niż klasyczne drzwi tarasowe.

Duże przeszklenia powiększają wnętrza i łączą przestrzeń domu z otaczającą go przyrodą. Dlatego świetnie sprawdzają się w domach w pobliżu lasu, czy z pięknym ogrodem. Zaletą jest też mnóstwo naturalnego światła, które w zależności od pory dnia zmienia wygląd wnętrza. Duże okna, czy drzwi tarasowe dodają bardzo nowoczesnego charakteru i elegancji. Niestety sprawdzają się one tylko w dużych domach, ponieważ ograniczają możliwość ustawienia mebli. Niepodważalną zaletą jest jednak naturalne słoneczne światło, które poprawia samopoczucie i dodaje energii.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...