Bolechowo 750×200 – maj 2017

Moduły to przyszłość?

DMDmodular, jeden z przedstawicieli segmentu budownictwa modułowego, spodziewa się, że dynamika tego segmentu w Polsce, w najbliższych latach dynamicznie wzrośnie – w ślad za trendami, jakie obserwujemy na świecie. Ostrożne prognozy spółki mówią, że wartość rynku modułowego w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat może sięgnąć 700 mln zł, czyli około 1 proc. wartości całego sektora budowlanego związanego ze wznoszeniem budynków.

  • W ostatnich trzech latach byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju światowego rynku budownictwa modułowego – zwłaszcza w krajach takich jak Chiny, USA, czy Wielka Brytania. Według raportu Plimsoll, w 2018 roku brytyjski rynek budownictwa modułowego osiągnął 8 proc. udziału w wartości całego rynku budowlanego. W Chinach, do 2020 r., udział ten ma przekroczyć 15 proc., a w niektórych regionach osiągając nawet 35 proc. Z kolei rynek amerykański (będący największą światową gospodarką), zbliża się dynamicznie do 5 proc. I nie jest to czasowa moda, a dynamicznie postępująca ewolucja w branży budowlanej – mówi Ewelina Woźniak – Szpakiewicz, prezes DMDmodular i członek Europejskiej Rady Modular Building Institute.

Na tym tle inwestycje oparte o rozwiązania modułowe w Polsce nadal stanowią niewielki ułamek rynku – jednak szybko zyskują na popularności. DMDmodular szacuje, że w ciągu kilku lat nasz rynek rozwiązań modułowych w budownictwie może osiągnąć wartość ok. 700 mln zł, czyli około 1 proc. rynku związanego ze wznoszeniem budynków.

  • Nie przez przypadek sektor budownictwa modułowego tak szybko zwiększa swój udział na wielu rynkach. Nasilające się braki kadrowe w branży, dynamiczny wzrost kosztów realizacji inwestycji (materiały, wynagrodzenia), przy zwiększającym się popycie na inwestycje, zmuszają inwestorów do sięgnięcia po bardziej efektywne, a tym samym bardziej nowoczesne metody wznoszenia obiektów. Odpowiedzią na oczekiwania inwestorów są rozwiązania modułowe – dodaje Ewelina Woźniak – Szpakiewicz.

W wielu segmentach rynku w Polsce do rozwiązań modułowych podchodzi się z dystansem i obawą. Tymczasem firmy z Polski dostarczają rozwiązania modułowe na całym świecie i zdobywają silna pozycję na najważniejszych rynkach.

  • Nadszedł czas, by z doświadczeń, jakie branża zdobyła na wymagających rynkach, skorzystali również inwestorzy w Polsce. Dzięki jakości i szybkości realizacji, rozwiązania modułowe powinny zostać docenione zwłaszcza przez inwestorów na rynku hotelarsko-gastronomicznym czy mieszkaniowym. Zwłaszcza, że w ślad za wzrostem kosztów w budownictwie, rozwiązania modułowe w Polsce zaczynają być również porównywalne cenowo – podsumowuje prezes DMDmodular.

DMDmodular ma w swojej ofercie rozwiązania dedykowane branży hotelowej, rekreacyjnej oraz mieszkaniowej, w tym dla sektora akademików. Technologia DMD pozwala na realizacje zarówno opartych na pojedynczych modułach jednostek mieszkalnych/hotelowych, jak i otwartych przestrzeni typu siłownie, restauracje, czy przestrzenie biurowe

x

Zobasz także

Prywatny dom akademicki

Gdański Harward to jeden z najnowocześniejszych prywatnych domów studenckich w Trójmieście, który otwiera się już ...

Podziemne centrum Łodzi

Już wkrótce rozpocznie się budowa podziemnej ulicy w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca kończy przygotowywanie projektów ...

4 Design Days 2019

Rekordowe 4 Design Days 2019 500 prelegentów, ponad 10 tys. profesjonalistów, 25 tys. zwiedzających. Za ...

Zamiast Cepelii McDonald’s

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w ścisłym centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Modernistyczny pawilon Cepelii ...

Mural Kory odsłonięty

Mural z podobizną Kory został odsłonięty w centrum Warszawy. Podobizna liderki zespołu Maanam, zaprojektowana przez ...