Finansowanie pomostowe

Moduły to przyszłość?

DMDmodular, jeden z przedstawicieli segmentu budownictwa modułowego, spodziewa się, że dynamika tego segmentu w Polsce, w najbliższych latach dynamicznie wzrośnie – w ślad za trendami, jakie obserwujemy na świecie. Ostrożne prognozy spółki mówią, że wartość rynku modułowego w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat może sięgnąć 700 mln zł, czyli około 1 proc. wartości całego sektora budowlanego związanego ze wznoszeniem budynków.

  • W ostatnich trzech latach byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju światowego rynku budownictwa modułowego – zwłaszcza w krajach takich jak Chiny, USA, czy Wielka Brytania. Według raportu Plimsoll, w 2018 roku brytyjski rynek budownictwa modułowego osiągnął 8 proc. udziału w wartości całego rynku budowlanego. W Chinach, do 2020 r., udział ten ma przekroczyć 15 proc., a w niektórych regionach osiągając nawet 35 proc. Z kolei rynek amerykański (będący największą światową gospodarką), zbliża się dynamicznie do 5 proc. I nie jest to czasowa moda, a dynamicznie postępująca ewolucja w branży budowlanej – mówi Ewelina Woźniak – Szpakiewicz, prezes DMDmodular i członek Europejskiej Rady Modular Building Institute.

Na tym tle inwestycje oparte o rozwiązania modułowe w Polsce nadal stanowią niewielki ułamek rynku – jednak szybko zyskują na popularności. DMDmodular szacuje, że w ciągu kilku lat nasz rynek rozwiązań modułowych w budownictwie może osiągnąć wartość ok. 700 mln zł, czyli około 1 proc. rynku związanego ze wznoszeniem budynków.

  • Nie przez przypadek sektor budownictwa modułowego tak szybko zwiększa swój udział na wielu rynkach. Nasilające się braki kadrowe w branży, dynamiczny wzrost kosztów realizacji inwestycji (materiały, wynagrodzenia), przy zwiększającym się popycie na inwestycje, zmuszają inwestorów do sięgnięcia po bardziej efektywne, a tym samym bardziej nowoczesne metody wznoszenia obiektów. Odpowiedzią na oczekiwania inwestorów są rozwiązania modułowe – dodaje Ewelina Woźniak – Szpakiewicz.

W wielu segmentach rynku w Polsce do rozwiązań modułowych podchodzi się z dystansem i obawą. Tymczasem firmy z Polski dostarczają rozwiązania modułowe na całym świecie i zdobywają silna pozycję na najważniejszych rynkach.

  • Nadszedł czas, by z doświadczeń, jakie branża zdobyła na wymagających rynkach, skorzystali również inwestorzy w Polsce. Dzięki jakości i szybkości realizacji, rozwiązania modułowe powinny zostać docenione zwłaszcza przez inwestorów na rynku hotelarsko-gastronomicznym czy mieszkaniowym. Zwłaszcza, że w ślad za wzrostem kosztów w budownictwie, rozwiązania modułowe w Polsce zaczynają być również porównywalne cenowo – podsumowuje prezes DMDmodular.

DMDmodular ma w swojej ofercie rozwiązania dedykowane branży hotelowej, rekreacyjnej oraz mieszkaniowej, w tym dla sektora akademików. Technologia DMD pozwala na realizacje zarówno opartych na pojedynczych modułach jednostek mieszkalnych/hotelowych, jak i otwartych przestrzeni typu siłownie, restauracje, czy przestrzenie biurowe

x

Zobasz także

Otwarto obwodnicę Suwałk

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczył w sobotę przed południem w uroczystym otwarciu 13-kilometrowego ...

Sztuka promuje koparki

Dekpol opracował unikatową kampanię promującą łyżki do koparek. Jako wiodący temat przekazu wykorzystano hasło PERFECT ...

Konkurs Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa i ujawnia kolejny projekt, który planuje zrealizować na swoim ...

Muszą zredukować hałas

Jest reakcja na wniosek Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w związku z wysokim poziomem hałasu wzdłuż ...

Katowicki superwieżowiec

W pobliżu katowickiego Spodka, obok ukończonego w ubiegłym roku 14-kondygnacyjnego biurowca KTW stanie kolejny, przeszło ...