Finansowanie pomostowe

Most Lecha z konstrukcją

Prace były związane z montażem stalowej konstrukcji północnej nitki mostu Lecha. Zamontowano wszystkie wielkogabarytowe segmenty. Samochody powinny wrócić na nowy obiekt na przełomie 2019 i 2020 r.
Jak poinformowała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, zakończyły się już prace związane z montażem stalowej konstrukcji północnej nitki mostu Lecha, obecnie trwa zabezpieczanie styków konstrukcji przed korozją. Równolegle prowadzone są prace związane z deskowaniem i zbrojeniem płyt ustroju nośnego nowego obiektu.

„Łącznie do budowy północnej trójprzęsłowej nitki mostu Lecha o długości 236 metrów zostanie zużytych około 2,5 tys. ton stali i 7 tys. m3 betonu. Będzie to obiekt bez podpór w nurcie rzeki, dysponujący trzema pasami jezdni, ścieżką rowerową oraz pieszą. Zastąpi rozebraną ze względu na zły stan techniczny, około 70-letnią konstrukcję północnej nitki mostu Lecha” – wskazała spółka.

Nowy most, o długości niemal 236 metrów, będzie nie tylko dostosowany do większych obciążeń, ale też wyposażony w trzy pasy jezdni o szerokości 3,5 m każdy, ścieżkę rowerową o szerokości 2 m oraz chodnik o szerokości 1,5 m. Remont mostu Lecha ruszył w połowie ub.r. Zgodnie z umową, nowy most powinien być przejezdny na koniec stycznia 2020 r. Zakończenie wszystkich prac budowlanych jest planowane na koniec czerwca 2020 r.

Wartość inwestycji sięga 53 mln zł. Projekt uzyskał unijną dotację z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania „Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego”.

Dotychczas eksploatowana północna nitka mostu powstała na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Część południowa natomiast została wybudowana pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.

x

Zobasz także

Mickiewicza – jednokierunkowa

Jeden kierunek ruchu, zmiana sposobu parkowania i wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości „Tempo 30”. Między innymi ...

Unii Lubelskiej z tramwajem

Podpisano umowę z wykonawcą rozbudowy ul. Unii Lubelskiej z nową trasą tramwajową. Za półtora roku ...

Zamiast 18 dołków – las

Prezydent Poznania podjął decyzję o zalesieniu działki pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach. ...

Bloki w ogrodzie karmelitów

Miejscowe plany dla rejonu Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej, dla terenów na Umultowie i dla ...

Dzieci i rodzice czekają

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w naszym mieście i całym regionie. Generalnym wykonawcą Wielkopolskiego ...