Ukraina

Można z psem do parku

Zgodnie Konstytucją wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny.

Wprowadzenie zakazu wprowadzania pasów  na tereny parków miejskich bez ustawowej podstawy umożliwiającej zróżnicowanie w tym zakresie stanowi naruszenie zasady równości przez organ samorządu gminnego – ocenił Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Rada Miasta Lublina wprowadziła zakaz wprowadzania psów w parku miejskiego (fot. pixabay)

Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu korzystania ze zrewitalizowanego parku. W uchwale wskazano, że załącznikiem do uchwały jest regulamin korzystania z parku zaś celem wprowadzenia regulaminu jest określenie „współczesnych form użytkowania obiektu z uwzględnieniem jego historycznej wartości”. W § 5 regulaminu wprowadzono przepis, zgodnie z którym na teren parku nie można wprowadzać psów z wyjątkiem psów przewodników.

Dwoje obywateli miasta zaskarżyło uchwałe, do WSA. W skardze wnieśli o stwierdzenie nieważności opisanej uchwały w części dotyczącej przepisu § 5 Regulaminu.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił powyższą skargę z uwagi na to, że skarżący nie wykazali związku pomiędzy zaskarżoną uchwałą a naruszeniem ich indywidualnej sytuacji prawnej.

Po kolejnych odwołaniach skarga trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA przyznał rację skarżącym i unieważnił uchwałę.

– Przyjęcie zakazu wprowadzania zwierząt do obiektu użyteczności publicznej jakim park na podstawie odrębnej uchwały Rady Miasta stanowi naruszenie kompetencji przyznanej w radzie w ustawie o czystości i porządku w gminie – wyjaśnił sąd

Jak dodał NSA prawidłowa interpretacja u.c.p.g. powinna być taka, że na jej podstawie organ stanowiący gminy może nakładać konkretne obowiązki (nakazy lub zakazy) na właścicieli zwierząt, jednak obowiązki te muszą zmierzać do zapewniania ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Sąd wyjaśnił, że w ramach tych obowiązków, nakazów lub zakazów dopuszczalne jest w szczególnych przypadkach wprowadzanie nawet ograniczeń co miejsc przebywania zwierzęcia na terenie parku, zakazując aby zwierzęta np. nie wchodziły do piaskownic lub innych wydzielonych miejsc.

Poprzez wprowadzanie takich zakazów lub ograniczeń organ stanowiący gminy powinien chronić np. rośliny lub drzewa posadzone w parku. Zdaniem NSA wprowadzenie generalnego zakazu nie jest natomiast dopuszczalne i stanowi przekroczenie delegacji ustawowej do stanowienia aktu prawa miejscowego.

Sąd podkreślił, że istotą samorządu terytorialnego jest przekazywanie mu takich zadań publicznych, których wykonywanie wymaga doprecyzowania i dostosowania do lokalnych warunków i potrzeb. – Rada gminy ustala, jakie obowiązki są nakładane na osoby utrzymujące zwierzęta domowe, celem ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Obowiązki te mogą być odmienne w różnych gminach. Natomiast wprowadzenie zakazu wchodzenia z psami do terenów wspólnego użytku nie ma nic wspólnego z nakładaniem obowiązków, ponieważ są one wówczas niepotrzebne. Inny jest cel ustawy o ochronie czystości i porządku w gminach –dodał NSA.
Źródlo:portalsamorzaowy.pl

x

Zobasz także

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...

Tarnów wygrywa z Sanguszkami

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie toczącego się od kilkunastu lat sporu sądowego samorządu Tarnowa ...