Finansowanie pomostowe

Muzeum naszego Powstania

WXCA to pracownia architektoniczna z Warszawy, która na koncie ma m.in. nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Jej koncepcja nowego budynku Muzeum Powstania Wielkopolskiego pokonała prace rywali i zwyciężyła w konkursie, do którego zgłosiły się 53 firmy z Polski i zagranicy.

43 z nich zakwalifikowały się do pierwszego etapu. W kwietniu uczestnicy złożyli opisy wizji, czyli wstępne pomysły na to, jak ma wyglądać nowe muzeum. Ocenił je sąd konkursowy – w jego skład weszli uznani architekci, a przewodniczył im dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach prof. WSPA, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Wśród jurorów byli też: Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Sąd ostatecznie wyłonił 6 finalistów i zaprosił ich do złożenia prac w drugim etapie. Jury jednogłośnie zdecydowało, że najlepszą koncepcję zaproponowała pracownia WXCA – oficjalne ogłoszenie wyników miało miejsce we wtorek, 30 lipca.

– Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum – podkreślał prof. Bolesław Stelmach. – Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to „narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi.” Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali „Idiom Wielkopolski” w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

x

Zobasz także

Będzie grunwaldzki SOR

W czwartek podpisano umowę dotyczącą budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Grunwaldzie. SOR wraz z Centrum ...

Renowacja elewacji Marcinka

Od zachodniej ściany rozpoczął się remont elewacji gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola ...

Nowa remiza ratowników

Umowa z wykonawcą nowych budynków dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego podpisana. Budynki powstaną na Woli, ...

Pływający ogród na Cybinie

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody. Na wyspie powstał kosz ...

Mickiewicza – jednokierunkowa

Jeden kierunek ruchu, zmiana sposobu parkowania i wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości „Tempo 30”. Między innymi ...