Ukraina

Muzeum na św. Wojciechu

Zapadła decyzja o lokalizacji nowej siedziby dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Rozważano kilka lokalizacji, ostatecznie wybór padł

na działkę na Wzgórzu św. Wojciecha, na której przez lata działało lodowisko Bogdanka. Ma powstać do 2023 roku i kosztować ok. 150 mln zł.

Od lat mówi się o potrzebie wybudowania nowej siedziby dla ekspozycji o powstaniu wielkopolskim, która obecnie mieści się w Odwachu na Starym Rynku. Sama decyzja o jej wybudowaniu już zapadała, w ostatnich miesiącach analizowano możliwe lokalizacje dla nowego obiektu. Pod uwagę były brane różne lokalizacje: Cytadela, tereny na Wzgórzu św. Wojciecha, Stara Gazownia oraz działki w centrum miasta przed Teatrem Polskim. Dziś już wiemy, że wybór padł na teren gdzie przez lata działało lodowisko Bogdanka, decyzję ogłoszono dzisiaj na konferencji prasowej. Będzie to działka na wzgórzu św. Wojciecha, obok Stre Rzeźni, niedaleko Pomnika Armii Poznań i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, która ma prawie hektar. Może na niej stanąć budynek o wysokości 15 metrów i powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych.

– Wybraliśmy teren w miejscu szczególnym, bo to jest w obszarze gdzie nasza historia się kumuluje – powiedział Jacek Jaśkowiak. – Jednocześnie jest blisko Starego Rynku, teren jest miejski czyli daje możliwość rozpoczęcia inwestycji w racjonalnym i przewidywalnym czasie. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja dla naszej tożsamości jest kluczowa. Mówimy wiele o powstaniu wielkopolskim, teraz czas by to upamiętnić w większym wymiarze – mówił Prezydent Poznania.  – Cieszę się, że to będzie Wzgórze św. Wojciecha, bo to miejsce będzie gruntownie zrewitalizowanie, także za sprawą Starej Rzeźni, jest też przystanek kolei metropolitalnej, powstanie przystanek tramwajowy więc dojazd do tego miejsca będzie ułatwiony – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które nową placówkę będzie budować zauważył:  – Ten moment to nie finał to dopiero etap ważnego procesu, przez dwa lata nie wybieraliśmy tylko lokalizacji, ale też przygotowywaliśmy całą inwestycję. Odwach to 340 metrów kwadratów, a muzea do których trzeba się porównywać mają nawet dziesięciokrotnie większe przestrzenie. Taka właśnie przestrzeń jest nam potrzebna, żeby Muzeum Powstania Wielkopolskiego miało charakter ogólnonarodowy, a nie tylko lokalny – wyjaśnił.

– Mamy już gotowe założenia do wystawy głównej, ma jej przyświecać hasło „na co dzień praca, w chwili próby – zwycięstwo”. To definicja wielkopolskiego patriotyzmu – wyjaśnia Łęcki. Ekspozycja stała ma koncentrować się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięskiego powstania przez pokazanie doświadczenia Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, w szczególności ich samoorganizacji, która zaowocowała wyjątkowym w dziejach Polski zwycięskim powstaniem. Ważne będzie także zaprezentowanie samego powstania zarówno w aspekcie militarnym, jak również postaw obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Następnie zostanie ukazany wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W końcu zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

W budynku znajdą się też sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia. Jeszcze w tym będzie ogłoszony i do grudnia może zostać rozstrzygnięty konkurs na projekt architektoniczny siedziby. Później będzie konkurs na projekt ekspozycji, planowana jest także zbiórka pamiątek z czasów powstania. Szacunkowy koszt budowy to 150 mln zł i ma w nich partycypować także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obiekt ma być gotowy do użytku w 2023 roku.

Źródło: poznan.pl

Fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...