Ukraina

Na „działkach” stare po nowemu

Nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych zaczęła obowiązywać w niedzielę 19 stycznia. Zawiera ona zdecydowaną większość zapisów projektu obywatelskiego, dzięki czemu użytkownicy działek w ROD mogą być spokojni, że najważniejsze z ich praw zostały odpowiednio zabezpieczone. Zgodnie z założeniami projektu popartego przez blisko milion obywateli, ogrodów nie dotknie ,,rewolucja”. Przypomnijmy, że w lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wywodzące się jeszcze z PRL przepisy (dokładnie 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 roku) i dał ustawodawcom 18 miesięcy na wypracowanie nowych rozwiązań. W tym czasie miała powstać ustawa, która pogodzi prawa działkowców i właścicieli gruntów, a jednocześnie będzie zgodna z konstytucją.

Co nowego w ustawie?

Nowa ustawa reguluje między innymi zakładanie, funkcjonowanie i likwidację rodzinnych ogrodów działkowych w kraju. Określa także prawa i obowiązki działkowców, w tym prawo do zrzeszania się w różnego rodzaju stowarzyszenia, a ponadto prawo dziedziczenia praw do działki. Ponadto w nowej ustawie zapisano prawa i obowiązki właścicieli gruntów, na których funkcjonują lub będą tworzone ogrody działkowe.
Ustawa wprowadza również przepisy gwarantujące dotychczasowym działkowcom prawa do działki oraz przekształca Polski Związek Działkowców w zwykłe stowarzyszenie. Tym samym do ogródków działkowych ma zostać wprowadzona zasada pluralizmu – w założeniu będą mogły być reprezentowane i zarządzane przez lokalne stowarzyszenia, a nie wyłącznie przez ogólnopolską centralę.
Jednak PZD wydaje się być przez ustawodawcę traktowany w sposób uprzywilejowany – działkowcy nie są wypisywani z jego struktur w sposób automatyczny, ale potrzebne jest głosowanie i powołanie lokalnego stowarzyszenia. Decyzje w tej sprawie muszą być podjęte na zebraniach zarządów poszczególnych ogrodów w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy.
Polski Związek Działkowców jest bardzo zadowolony z kształtu nowej ustawy. Na swojej stronie internetowej zapewnia, że „ustawa satysfakcjonuje milion obywateli, którym ma służyć”, a „użytkownicy działek w ROD mogą być spokojni, że najważniejsze z ich praw zostały odpowiednio zabezpieczone”. Związek dziękuje także samym działkowcom za wspólną walkę o korzystne dla nich rozwiązania oraz podkreśla jedność i solidarność wszystkich właścicieli ogródków.

Obowiązkowe zebrania

Nowe przepisy mówią m.in., że w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.
Dodajmy, że prace nad ustawą były długie i burzliwe – doszło m.in. do protestu działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, a nawet manifestacji pod Sejmem oraz kancelarią premiera. Działkowcy sprzeciwiali się zmianom proponowanym przez PO i rząd. Ich zdaniem godziły one w istotę ogrodów i mogły pozwolić na ich łatwe przejęcie przez deweloperów. Z punktu widzenia statystycznego działkowca niewiele się zmieni. Kadencja władz PZD została przedłużona, aby – cytując władze PZD – zmiany zachodziły ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie.
Niebezpieczeństwo nad działkowcami wciąż jednak wisi. Oto Związek Miast Polskich chce, aby nowej ustawie przyjrzał się Trybunał Konstytucyjny. Mowa o sytuacjach, gdy ogród będzie likwidowany na cele społeczne. Nie wiemy o co chodzi, burmistrzowie i prezydenci wielu polskich miast nie mieli wcześniej zastrzeżeń.

X X X

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Ponad połowę działkowców stanowią emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).
Za przyjęciem ustawy głosowało 441 posłów, dwóch było przeciwnych, żaden nie wstrzymał się od głosu.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...