Na kawę do Starego Portu

Punkt gastronomiczny dostępny dla wszystkich poznaniaków oraz prysznice i pralnia dla żeglarzy – to wszystko można znaleźć na zapleczu przystani jachtowej w Starym Porcie. Właśnie zakończyła się budowa inwestycji, która przyciągnie nad Wartę setki mieszkańców Poznania i turystów.

Budynek zaplecza to stalowy kontener, który składa się z dwóch części. W pierwszej, socjalno-sanitarnej, znajdują się prysznice, toalety i pralnia. Będą mogli z nich korzystać żeglarze cumujący w przystani jachtowej.

W drugiej części budynku użytkownicy przystani będą mogli zjeść posiłek, kupić napoje oraz uzupełnić zapasy na dalszą podróż po rzece.

– To kolejna po Dziecińcu pod Słońcem i Łazienkach Rzecznych inwestycja, która konsekwentnie przywraca tereny nadwarciańskie mieszkańcom Poznania – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. – Docelowo do mariny prowadzić będzie Wartostrada, którą systematycznie rozbudowujemy: jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się budowa ponadkilometrowego odcinka na dolnej terasie rzeki Warty od mostu Królowej Jadwigi do Chwaliszewa. Wkrótce rozpoczniemy też budowę odcinka prowadzącego do amfiteatru u podnóża Bramy Poznania. Pracujemy nad koncepcją wydłużenia Wartostrady w kierunku Dębiny i Czerwonaka oraz analizujemy warianty przebicia jej pod ulicą Jana Pawła II.

Zaplecze będzie dostępne również dla wszystkich poznaniaków, którzy zechcą spędzić wolny czas w centrum miasta.

– Budynek będzie służył nie tylko żeglarzom, którzy znajdą w nim zaplecze socjalne, ale wszystkim poznaniakom. Powstanie w nim punkt gastronomiczny, a dodatkową atrakcją dla mieszkańców miasta i turystów będzie znajdujący się na dachu taras z widokiem na Katedrę – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki temu w przyszłości przystań stanie się miejscem ważnym nie tylko dla osób zajmujących się rzeczną żeglugą.

Zaplecze zbudowała za ponad 2,7 mln zł wybrana w przetargu firma PROMET-BIN Borucki Sp. J. z Obornik.

– Inwestycja została wykonana na bardzo wysokim poziomie i zgodnie z harmonogramem – mówi Marcin Gołek, wiceprezes Spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, która nadzorowała proces powstania zaplecza. – Jest w całości przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na początku października inwestycja dostała pozwolenie na użytkowanie i już w przyszłym sezonie będzie służyć żeglarzom, turystom i poznaniakom.

Zaplecze przystani to tylko część kompleksowej inwestycji, jaka planowana jest w Starym Porcie. Trwają prace nad projektem całorocznej przystani jachtowej na Warcie, która docelowo będzie centralnym miejscem postoju statków w Poznaniu na śródlądowej drodze wodnej.

Wyposażona w dostęp do wody pitnej i energii elektrycznej, monitoring oraz oświetlenie, zapewni odbiór ścieków i nieczystości stałych od żeglujących. Będzie dysponować miejscami dla 80 jednostek pływających i 5 dla służb ratunkowych. Komunikacja z lądem odbywać się będzie co najmniej dwoma trapami. Na wysokości Czartorii powstanie też przystań nurtowa, która będzie miała 100 m długości, w tym 75 m linii cumowania. Przeznaczona będzie m.in. dla barek kawiarnianych, a maksymalne zanurzenie cumujących w tym miejscu statków wynosić będzie 1,4 m.

x

Zobasz także

Borsukiem na Maltankę

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem ...

Tramwaj na Naramowice

Prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice postępują i obejmują coraz większy obszar. ...

Rowerem po Dolnej Wildzie

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice ...

Sztuka na placu Cyryla

Można już oglądać kolejną odsłonę projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac ...

Bądź współtwórcą muralu

Już niebawem w Poznaniu powstanie kolejny artystyczny stały mural – tym razem na ponad 250-metrowej ...