Ukraina

Nadal spadki w budownictwie

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące koniunktury w budownictwie. Wyniki lutowe są gorsze od styczniowych. W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtował się na poziomie minus 31 (w styczniu minus 18). Poprawę koniunktury zasygnalizowało 9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie aż 40 proc. (w styczniu odpowiednio 13 proc. i 31 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorstwa odnotowały także dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne i gorsze od formułowanych w styczniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 18 proc. (przed rokiem 24 proc.) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że w porównaniu z ubiegłym miesiącem portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może się zmniejszać.
Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w styczniu. Możliwy jest dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych.
Planowane zmniejszenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,8 proc (4,7 proc. w styczniu br. i 5 proc. w lutym 2008 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (52 proc. badanych przedsiębiorstw w lutym i 53 proc. w styczniu br. oraz 42 proc. w lutym 2008 r.) i kosztami zatrudnienia (50 proc. badanych przedsiębiorstw w lutym i 53 proc. w styczniu br. oraz 58 proc. w lutym 2008 r.).
W lutym 14 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniało swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 75 proc. jako wystarczające, a 11 proc jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. (źródło: GUS)

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...