Nagłe osłabienie złotego

Złoty od kilku dni traci na wartości w relacji do głównych walut, w tym franka szwajcarskiego. Jak wskazują eksperci, w związku z obawami o skutki rozprzestrzeniania koronawirusa na rynkach obserwujemy ucieczkę kapitału ku tak zwanym bezpiecznym przystaniom.

Krzysztof Adamczak z walutomat.pl w komentarzu zwrócił uwagę, że „złoty łapie wirusa”. „Na rynkach coraz większa panika związana z epidemią koronowirusa. Złoty osłabia się razem z pozostałymi ryzykownymi aktywami” – dodał.

Według wtorkowych oficjalnych danych, w Chinach liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 106, a zarażenia potwierdzono u ponad 4,5 tys. osób. Zdecydowaną większość zgonów odnotowano w prowincji Hubei. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych poza Chinami kontynentalnymi.
„Na rynkach ewidentnie obserwujemy ucieczkę kapitału ku bezpiecznym przystaniom. Tracą waluty rynków wschodzących, w tym nasz złoty” – wskazał Krzysztof Adamczak z walutomat.pl.

Zdaniem Bartosza Grejnera z Cinkiarz.pl „notowania polskiej waluty będą najprawdopodobniej w najbliższych dniach silne uzależnione od doniesień w sprawie wirusa z Chin”.
Więcej za franka

W sytuacji różnego rodzaju obaw inwestorzy poszukują tak zwanych bezpiecznych przystani, za jedną z nich uważana jest szwajcarska waluta.

We wtorek około godziny 11 za franka trzeba było zapłacić 4,01 zł. Nieznacznie poziom 4 zł przekroczono na parze CHF/PLN już w poniedziałek. To sytuacja niewidziana od 2 października 2019 roku, kiedy szwajcarska waluta kosztowała 4,03 zł. Jeszcze w piątek, 24 stycznia, za franka płacono 3,96 zł.

Źródło: tvnBis.pl

x

Zobasz także

Kiedy złożyć PIT za 2019 r.

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – możesz ...

Resort o mikrorachunku

PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek ...

Budżet po 10.miesiącach

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń – październik 2019 r. dochody 332,9 mld zł, tj. ...

Z cyklu „Odkryj Polskę”

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę okolicznościową o nominale 5 zł z serii ...

Nowy rzecznik finansowy

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki z dniem 12 października 2019 r. powołał Mariusza Goleckiego na ...