Ukraina

Najem lokalu komunalnego

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której władze lokalne tworzą regulacje prawa miejscowego

mające realizować zaspokajanie uzasadnionych potrzeb mieszkaniowych obywateli, z drugiej zaś – w indywidualnych sprawach podejmują rozstrzygnięcia bez przeprowadzenia dogłębnej analizy, co de facto może prowadzić do bezdomności.

Kobieta wniosła skargę na decyzję rady do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W marcu 2018 r. zarząd dzielnicy Praga Południe odmówił zgody na najem lokalu komunalnego pani Elżbiecie (której wypowiedziano umowę najmu w budynku prywatnym). Zarząd wskazał, że jest ona współwłaścicielką połowy nieruchomości z domem w O. o powierzchni 177 m kw. – gdzie może mieszkać. Jest ponadto właścicielką dwóch nieruchomości rolnych (jednej z nich – w połowie). Uznano, że majątek ten może sprzedać – lub znieść współwłasność nieruchomości w O. – a uzyskane pieniądze dadzą jej możliwość kupna mieszkania.

Do skargi przyłączył się RPO, według którego sprawę zbadano bardzo pobieżnie. Nie sprawdzono bowiem ani możliwości zamieszkania pani Elżbiety z byłym mężem, ani realnej możliwości sprzedaży działek rolnych.

Rozstrzygnięcie radnych tylko na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste. Spraw jest jednak bardziej złożona. Decyzję wydano na podstawie par. 6 ust. 1 pkt 1 uchwały Rady m. st. Warszawy z 9 lipca 2009 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Zgodnie z nim, odmawia się najmu lokalu, jeżeli wnioskodawca czy jego małżonek jest właścicielem lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części i może go używać lub gdy ma tytuł prawny do nieruchomości, której zbycie lub z której pożytki dają możliwość zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych.
Pani Elżbieta złożyła jedna kdo WSA skargę, w której kwestionuje, aby odmowa najmu miała wynikać zawsze z faktu bycia właścicielem domu lub nieruchomości – skoro nie można zamieszkać lub jej sprzedać (działki rolne od 10 lat bezskutecznie próbuje sprzedać). Założenie zaś, że powinna zamieszkać z byłym mężem – który stosował wobec niej przemoc, za co wyrokiem sądu został eksmitowany z jej dotychczasowego lokalu – jest rażąco sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Skarga wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji zarządu dzielnicy.
Argumenty RPO
W ocenie rzecznika prawa obywatelskich, który włączył się do sprawy, nie można uznać, że spełniono wszystkie przesłanki z uchwały rady uzasadniające odmowę najmu lokalu.
Źródło:portalsamorzadowy.pl; tam też więcej informacji

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...