Ukraina

Największe osiedle M+

Już w przyszłym roku w Warszawie ruszyć ma budowa największego w Polsce osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Według szacunków zamieszka na nim około 10 tys. osób. 7 sierpnia w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podpisana zostanie umowa na opracowanie dokumentacji projektowej tego przedsięwzięcia.

Osiedle powstanie na działce Skarbu Państwa (fot. Google Maps)

W sumie, w stolicy, w 2019 r. rozpocznie się budowa ponad 10 tys. mieszkań „plus”.Na Nowych Jeziorkach powstanie ich prawie 3 tys. Osiedle zbudowane zostania na blisko 15-hektarowej działce przy ul. Karczunkowskiej, w południowo-zachodniej części Ursynowa.

Inwestycja realizowana przez spółkę BGK Nieruchomości zakłada budowę 2,7 tys. mieszkań. Układ urbanistyczny Nowych Jeziorek jest wynikiem współpracy dwóch pracowni architektonicznych wyłonionych w konkursie: 22Architekci i AMC-Andrzej M. Chołdzyński. Projekt osiedla obejmuje zabudowę mieszkaniową, ale także szkoły, przedszkola oraz plac miejski i park centralny. Ma powstać przestrzeń kompletna i funkcjonalna, w której mieszkańcy będą mogli wygodnie i aktywnie spędzać czas.

– Nowe Jeziorki będą osiedlem znacznie różniącym się od przeciętnych inwestycji deweloperskich – mówi członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński. – Ne będziemy stawiać płotów. Ruszamy z konsultacjami, by nowe osiedle odpowiadało także potrzebom jego sąsiadów i pozytywnie wpływało na całą okolicę.

W rejonie Karczunkowskiej i Gogolińskiej znajdowała się kiedyś baza kruszyw. Teraz jest tam puste pole. Oczywiście nie ma żadnej infrastruktury. Przy Karczunkowskiej stanie w sumie 19 budynków mieszkalnych, w których znajdą się również lokale handlowo-usługowe. Projekt przewiduje wydzielenie działki w centralnej części osiedla na szkołę podstawową z przedszkolem, boiskiem i terenami rekreacyjnymi.

Planowany termin oddania inwestycji „Nowe Jeziorki” użytkownikom to rok 2021. Jeszcze nie podano podany terminu naboru wniosków. Jak podkreślają stołeczni urzędnicy, projekt pozostaje spójny ze strategią rozwoju Warszawy i miejską polityką mieszkaniową. – W zrównoważonym rozwoju miasta stawiamy na zapewnienie wszystkich niezbędnych podstawowych funkcji w zasięgu pieszego dojścia – mówi Piotr Sawicki, zastępca dyrektora biura architektury i planowania przestrzennego Warszawy, podkreślając, że miasto jest zaangażowane w tej projekt zarówno koncepcyjnie jak i w zakresie wsparcia realizacji inwestycji.

W sumie BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...

Koszary Dragonów w Olsztynie

Na początku roku władze stolicy Warmii i Mazur ogłosiły plany zlokalizowania w jednym z pokoszarowych ...

Łowicz z nowym dworcem

Mieszkańcy Łowicza i pasażerowie czekali na ten moment nieco ponad dwa lata. Tyle trwały prace ...

Kres marzeń o stadionie

Przed wyborami rząd PiS zapewniał o udzieleniu dofinansowania na inwestycje sportowe, tymczasem minister sportu w ...