Ukraina

Największy na świecie basen typu Biodesingpools powstał w Polsce

Biodesignpools to włoska technologia, pozwalająca na tworzenie basenów z dowolnie modelowaną linią brzegową i indywidualnym kształtem, które mogą imitować egzotyczne plaże, czy alpejskie jeziora. Co ciekawe, największy tego typu akwen na świecie powstał w… Polsce, w miejscowości Osiek k. Oświęcimia. Stworzyła go białostocka, rodzinna firma Garden. Budowa basenu w Osieku rozpoczęła się 7 stycznia br. Prace nad nim dobiegły właśnie końca – akwen napełniono już wodą, w połowie sierpnia odbył się odbiór techniczny i niebawem zostanie już oddany do użytku. Do jego budowy Garden wykorzystał prawie 200 ton piasku kwarcowego w kolorze Goa i ponad 9,5 tony żywicy!

Relatywnie krótki czas realizacji tej inwestycji to w dużej mierze zasługa łagodnej zimy, która pozwoliła na wiele działań przy teoretycznie niesprzyjających warunkach – w tym na stworzenie instalacji w gruncie (zbiorniki wyrównawcze w postaci 3 cystern polietylenowych o objętości 100 m sześc. każda).
To, co zwraca szczególną uwagę, to ponadprzeciętny rozmiar basenu. Składa się on z dwóch kąpielisk: brodzika o powierzchni 120 m kw. oraz dużo większego basenu głównego zajmującego aż 1350 m kw. Co istotne, jest to największy tego typu obiekt nie tylko w Polsce, ale i na świecie!
Akwen otacza strukturalna plaża, która powstała bezpośrednio na gruncie, bez betonowego podłoża o grubości 4 cm. Wykończono ją piaskiem kwarcowym połączonym specjalną żywicą (podobną jak wewnątrz kąpieliska). Całość uatrakcyjniają umieszczone na żywicznej powierzchni kwarcu płatki masy perłowej.
Basen powstał na terenie budujących się od 3 lat hotelu i restauracji. Jak mówi Beata Klęczar, inwestor, obiekt mieści się w urokliwej wiosce, nad pięknym zalewem, otoczonym starymi drzewami.
– Nie mieliśmy wątpliwości, że całość musi się harmonijnie komponować z tym miejscem. Uznaliśmy, że dużym błędem byłoby ingerować w przyrodę i otaczający krajobraz – przyznaje.
Stąd właśnie wybór technologii Biodesingpools, pozwalającej tworzyć baseny w 100 proc. dopasowane do wizji inwestora – z dowolnie modelowaną linią brzegową i indywidualnym kształtem, mogące imitować egzotyczne plaże, czy alpejskie jeziora.

Zdaniem Marka Ignatowicza z firmy Garden, oprócz względów wizualnych, dużą rolę odgrywa tu także trwałość stosowanych rozwiązań. Akweny budowane są bowiem w specjalnym, opatentowanym systemie strukturalnym, na który składa się żywiczne, kwarcowe wykończenie wraz z osprzętem hydraulicznym. Do tego każdy z basenów posiada 10-letnią gwarancję.
– W tym wypadku specjalnie wymodelowany wykop wykładany jest wodoodporną, elastyczną i trwałą warstwą. Następnie z wielką dokładnością ręcznie umieszcza się naturalny granulat z kamienia i wykończenie żywiczne, które zawiera system konstrukcyjny z wytrzymałej siatki. Dzięki takiej technologii ruchy tektoniczne ziemi nie wpływają na uszkodzenia hydroizolacji, jakie często występują w tradycyjnych żelbetonowych basenach – dodaje przedstawiciel Gardenu.

x

Zobasz także

Nowy hotel w Mrzeżynie

Firma D&W Invest przygotowała realizację inwestycji w Mrzeżynie (woj. zachodniopomorskie). Pod przedsięwzięcie przeznaczono teren położony ...

Słoneczne Tarasy Dziwnówka

Firma Budnex rozpoczęła realizację ostatniego etapu Słonecznych Tarasów. Inwestycja powstaje w Dziwnówku w ramach kompleksu ...

Allcon Osiedle na klifie

Sąsiedztwo morza i zielonego parku, elegancka architektura, a przy tym komfort i kameralność. Tego mogą ...

Remont Amber Baltic

Rozpoczął się generalny remont kultowego, nadmorskiego hotelu. Już w kwietniu 2019 r. zaprezentuje on nowe ...

Nadbałtyckie kurorty

Do 2020 roku nad Bałtykiem liczba condohoteli i obiektów z apartamentami wypoczynkowymi wzrośnie o blisko ...