Nie chcemy już kredytów

Polacy nie chcą już brać kredytów mieszkaniowych. Jeden z najgorszych wyników od 13 lat. W kwietniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,82 tys. klientów. To spadek o 34,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Foto: Wojciech Stróżyk / Reporter W kwietniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,82 tys. klientów. To spadek o 34,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Epidemia koronawirusa uderzyła też w branżę kredytów mieszkaniowych. W kwietniu wnioskowało o nie 34,6 proc. mniej osób niż rok wcześniej. Informację podało Biuro Informacji Kredytowej. To piąty najniższy wynik liczby wnioskujących od stycznia 2007 r.

W kwietniu wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło 27,82 tys. klientów. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wynosiła 302,1 tys. zł, czyli o 11 proc. więcej niż w kwietniu 2019 r.

W lutym euforia, w kwietniu depresja

Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, w kwietniu wyniosła -27,6 proc.

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej zauważa, że kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem pandemicznym z lockdownem.

– Odczyt kwietniowy jest najniższy w kilkuletniej już historii Indeksu. Kwietniowy odczyt indeksu w 2020 r. (-27,6 proc.) jest lustrzanym odbiciem odczytu lutowego br. (+27,6 proc.). Te dwa skrajne odczyty pokazują przeciwieństwo nastrojów na rynku kredytów mieszkaniowych: w lutowym – euforia, a w kwietniu – depresja – powiedział analityk.

Rogowski zaznaczył, że nie wiadomo, jak długo sytuacja pandemiczna będzie trwała. Trudno wnioskować, jaki negatywny wpływ na sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych będzie miała obecna kryzysowa sytuacja, tym bardziej, że nie wiemy również, jaki układ przyniosą kolejne miesiące i w jakim kształcie wyrazi się gospodarcza recesja: czy będzie to kształt litery V – wyczekiwany jednak mało prawdopodobny, U – najbardziej prawdopodobny, W – możliwy w przypadku drugiego „ataku” koronawirusa, czy L – najgorszy, ale również najmniej prawdopodobny

– podsumował ekspert.Więcej na onet.pl

x

Zobasz także

Stabilne ceny mieszkań

Epidemia zatrzymała szybki wzrost cen mieszkań, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze na początku roku. ...

Wraca stabilizacja

Pandemia w niewielkim stopniu uderzyła w budownictwo. Po chwilowym spadku popytu na materiały budowlane rynek ...

Wirus dopadnie budownictwo ?

Budownictwo w marcu jeszcze rosło, ale kwestią czasu jest wyraźne pogorszenie statystyk także w tym ...

Prawda o klęsce żywiołowej

Czy naprawdę wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oznacza niemal bankructwo Polski? Zapytaliśmy o to konstytucjonalistów. Podchodzą ...

Niebawem redukcja zatrudnienie

Ponad dwie trzecie z ankietowanych firm planuje redukcje w zatrudnieniu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ...