Fotografia wnętrz

Niebawem „okazyjne” ceny

Badanie Deloitte wskazuje, że deweloperzy będą się teraz skupiać na budowaniu mieszkań, zostawiają biura i nieruchomości handlowe na dalszym planie. Oczekują też spadku swoich zysków. Może to oznaczać, że ceny mieszkań spadną.
Kryzys koronawirusa dotknął całą gospodarkę. Nie ominął i deweloperów. Ci są przekonani, że czeka ich czas utrudnień w finansowaniu budowy nieruchomości i spadek zysków. To przerwie dziesięcioletni trend.Koronawirus wywrócił rynek nieruchomości do góry nogami. Teraz głównym problemem dla deweloperów nie jest kupno dobrego gruntu, ale sprzedaż i finansowanie inwestycji – wynika z badania Deloitte
Więcej deweloperów ma zamiar też skupić się na rynku mieszkaniowym. To będzie oznaczać większą konkurencję
Ekspert Deloitte uważa, że wkrótce mogą pojawić się „okazyjne ceny”

Dla deweloperów jeszcze w styczniu największym problemem w działalności było zdobycie atrakcyjnego gruntu – wskazało na to wtedy 43 proc. badanych przez Deloitte ekspertów i praktyków rynku deweloperskiego w Europie Środkowo-Wschodniej w tym w Polsce. Na kolejnych miejscach były koszty budowy oraz koszty i dostępność siły roboczej.

„To będzie pierwszy raz od globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 odkąd stopa oprocentowania kredytów dla deweloperów wzrośnie” – czytamy w raporcie Deloitte. W Polsce wyższych kosztów finansowania spodziewało się aż 40 proc. badanych. I to pomimo obniżenia stóp procentowych NBP do poziomu bliskiemu zera.

Co więcej, aż 81 proc. uczestników badania oczekuje, że dostępność finansowania dłużnego dla firm deweloperskich w Polsce się zmniejszy, a tylko 17 proc., że pozostanie bez zmian.

– Raport przygotowany został na podstawie oczekiwań graczy rynkowych. Ich odpowiedzi wskazują na możliwe problemy z dostępnością finansowania w najbliższych miesiącach. Obniżka stóp procentowych wpływa pozytywnie na sytuację kredytobiorców, tańsze kredyty nie muszą jednak oznaczać ich większej dostępności – powiedział Business Insiderowi Dominik Stojek, partner współpracujący w dziale doradztwa na rynku nieruchomości w Deloitte.
Więcej na onet.pl

x

Zobasz także

Inflacja czy deflacja?

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w maju tego roku wyniosła 2,9 proc. Ale już ...

Rynek deweloperów w kwietniu

Kwiecień bieżącego roku można uznać za pierwszy miesiąc, w którym epidemia koronawirusa wywierała bardzo duży ...

Znów szukają mieszkań

Rynek nieruchomości nie zareagował nerwowo na obecną sytuację związaną z pandemią. Popyt na mieszkania nadal ...

Popyt na działki rekreacyjne

Pandemia wpływa na zmianę preferencji Polaków dotyczącą nieruchomości – wynika z analizy HRE Investments. Rośnie ...

Wynajem w czasach zarazy

W czasie pandemii najemcy są chronieni . Normy zabezpieczające ich interesy zostały wprowadzone nowelizacją ustawy ...