Niebawem „okazyjne” ceny

Badanie Deloitte wskazuje, że deweloperzy będą się teraz skupiać na budowaniu mieszkań, zostawiają biura i nieruchomości handlowe na dalszym planie. Oczekują też spadku swoich zysków. Może to oznaczać, że ceny mieszkań spadną.
Kryzys koronawirusa dotknął całą gospodarkę. Nie ominął i deweloperów. Ci są przekonani, że czeka ich czas utrudnień w finansowaniu budowy nieruchomości i spadek zysków. To przerwie dziesięcioletni trend.Koronawirus wywrócił rynek nieruchomości do góry nogami. Teraz głównym problemem dla deweloperów nie jest kupno dobrego gruntu, ale sprzedaż i finansowanie inwestycji – wynika z badania Deloitte
Więcej deweloperów ma zamiar też skupić się na rynku mieszkaniowym. To będzie oznaczać większą konkurencję
Ekspert Deloitte uważa, że wkrótce mogą pojawić się „okazyjne ceny”

Dla deweloperów jeszcze w styczniu największym problemem w działalności było zdobycie atrakcyjnego gruntu – wskazało na to wtedy 43 proc. badanych przez Deloitte ekspertów i praktyków rynku deweloperskiego w Europie Środkowo-Wschodniej w tym w Polsce. Na kolejnych miejscach były koszty budowy oraz koszty i dostępność siły roboczej.

„To będzie pierwszy raz od globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 odkąd stopa oprocentowania kredytów dla deweloperów wzrośnie” – czytamy w raporcie Deloitte. W Polsce wyższych kosztów finansowania spodziewało się aż 40 proc. badanych. I to pomimo obniżenia stóp procentowych NBP do poziomu bliskiemu zera.

Co więcej, aż 81 proc. uczestników badania oczekuje, że dostępność finansowania dłużnego dla firm deweloperskich w Polsce się zmniejszy, a tylko 17 proc., że pozostanie bez zmian.

– Raport przygotowany został na podstawie oczekiwań graczy rynkowych. Ich odpowiedzi wskazują na możliwe problemy z dostępnością finansowania w najbliższych miesiącach. Obniżka stóp procentowych wpływa pozytywnie na sytuację kredytobiorców, tańsze kredyty nie muszą jednak oznaczać ich większej dostępności – powiedział Business Insiderowi Dominik Stojek, partner współpracujący w dziale doradztwa na rynku nieruchomości w Deloitte.
Więcej na onet.pl

x

Zobasz także

Budowlańcy budują

GUS: W pierwszym półroczu oddano do użytku więcej mieszkań. W okresie styczeń – lipiec 2020 ...

Rośnie fala bankructw

Dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny nie napawają optymizmem. W II kwartale br. liczba rejestracji ...

Jaka wartość nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że nieruchomości to dobra inwestycja. Lokowanie w nich pieniędzy oznacza stały i ...

Ubywa gruntów rolnych

W ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych, pochopne wydawanie decyzji ...

Dużo mieszkań, mało budów

Wzrosła liczba nowych mieszkań, ale spadła liczba pozwoleń na budowę. Główny Urząd Statystyczny podał informacje ...