Fotografia wnętrz

Nietoperze w fortach

Jakie działania podejmuje miasto w obronie zimujących w fortach nietoperzy i jakie inicjatywy są podejmowane w fortach w okresie hibernacji tych zwierząt – z takim pytaniami zwróciła się w interpelacji radna Lidia Dudziak.
Radna uważa, że podmioty odpowiedzialne za najem fortów, wykorzystanie ich, a także je dzierżawiące niewiele robią sobie z faktu, że forty objęte są ochroną nie tylko na podstawie przepisów o ochronie zabytków, ale również na podstawie przepisów o ochronie przyrody.

Jako przykład podała działalność jednej z fundacji dzierżawiącej od ZKZL Fort II. Fundacja ta podnajmuje część fosy, w której zimowało corocznie około 200 osobników nocka Nattera, również w okresie zimy, różnym organizacjom i grupom, których działalność z pewnością nie jest obojętna dla nietoperzy.

Radna zwróciła uwagę, że problem niekontrolowanej eksploatacji fortów w okresie hibernacji dotyczy również innych fortów i jest związany z dynamicznie rozwijającym się ruchem miłośników fortyfikacji zrzeszonych w bardziej lub mniej formalnych grupach.

Radna poprosiła w interpelacji o informację na temat przeprowadzonych dotychczas i planowanych działań, które umożliwią skuteczną ochronę nietoperzy zimujących w poznańskich fortyfikacjach oraz o informację na temat współpracy RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska) z ZKZL (Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych) w zakresie określenia nowych zasad użytkowania i najmu fortów, co zapowiedziano w ubiegłym roku.
Marek Zakrzewski_archiwum PLOT

x

Zobasz także

Infocentrum na Sołaczu

Za pieniądze ze sprzedaży gruntów i budynków uczelnia zamierza wybudować Infocentrum – nowy gmach z ...

Andersia Silver w 2023 r.

Według projektów, Andersia Silver będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu. Budynek powstanie obok Starego Browaru i ...

Muzeum Zoo w lwiarni

Otwarcie Muzeum Historii Zoo i Lwa zbliża się wielkimi krokami. Już wiosną pierwsi odwiedzający będą ...

Rynek Łazarski jak nowy

Po pięciu latach od podjęcia prac nad przygotowaniem projektu remontu Rynku, konsultacjach społecznych, konkursie w ...

Upamiętnić W.S. Kaczmarka

Skwer imienia Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, prezydenta Poznania w latach 1990-1998 może wkrótce pojawić się w ...