Ukraina

Nikt nie buduje małych domków

W powiecie poznańskim zerowe zainteresowanie domami do 70 m2. „Nie wpłynął żaden wniosek” Wraz początkiem stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wszystko w ramach przepisów zawartych w Polskim Ładzie.

By budowa mogła ruszyć, należy zgłosić ten fakt organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Jest nim starostwo powiatowe, na którego terenie znajduje się działka pod budowę. Jak informuje portal businessinsider.com.pl, zainteresowanie tego typu budową w powiecie poznańskim na razie jest zerowe. Od początku roku do Starostwa Powiatowego w Poznaniu nie wpłynął żaden wniosek dotyczący budowy takiego domu – mówi dziennikarzom Jan Grabkowski, starosta poznański. Brak zainteresowania starosta tłumaczy niesprzyjającym czasem. Mamy szalejącą inflację, wiele osób traci zdolność kredytową. Dziś cena działki może być niejednokrotnie wyższa niż postawienie takiego domu. Wówczas cała inwestycja przestaje być opłacalna. I to zarówno dla dewelopera, jak i potencjalnego nabywcy – twierdzi.

Są i tacy, którzy komentują takie propozycje jeszcze bardziej stanowczo: czeka nas wysyp byle jakich baraków, stawianych w byle jakich miejscach. Nie zawsze uproszczenie procedur oznacza, że każdy zachowa zdrowy rozsądek. Warto mieć też świadomość, że budowa domu to na tyle poważna inwestycja, iż należy się zastanowić, czy chcemy oszczędzać na tak istotnych elementach – dodaje starosta.

Jak przekazują dziennikarze portalu businessinsider.com.pl, nie inaczej jest również w innych regionach Polski i dodają, że być może jest to spowodowane faktem, że na bazę darmowych projektów trzeba czekać. Ma ją uruchomić w połowie roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wówczas będzie można ocenić czy propozycja będzie się cieszyć zainteresowaniem Polaków.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...