Ukraina

Nobel Tower stanie przy Dąbrowskiego 77

Przy ul. Dąbrowskiego 77 w Poznaniu rozpoczęto budowę Nobel Tower – pierwszego w mieście prywatnego Centrum Zaawansowanych Technologii. W Poznaniu powstaje pierwszy park naukowo-technologiczny, który zostanie zlokalizowany w centrum miasta przy ul. Dąbrowskiego 77. To inwestycja realizowana przez spółkę Centrum Zaawansowanych Technologii, działającą na zasadach non-profit. Pierwsze innowacyjne firmy rozpoczną tam działalność w połowie 2013 r.
Głównym celem działania Centrum Zaawansowanych Technologii jest stworzenie nowoczesnego, zgodnego ze standardami Unii Europejskiej, przedsięwzięcia inwestycyjnego, które polega na budowie obiektu parku naukowo-technologicznego. Dzięki niemu przedsiębiorcy działający w obszarach biotechnologii, medycyny, farmacji, genetyki i mikrobiologii uzyskają wsparcie w postaci nowoczesnych i wyposażonych powierzchni biurowo-laboratorycjnych oraz usług doradczych dostępnych na preferencyjnych warunkach.
– Działając tu doszliśmy do wniosku, że konieczne jest stworzenie w Wielkopolsce miejsca przyjaznego naukowcom i przedsiębiorcom, które jednocześnie pozwoli im na pełną integrację ze społecznością Poznania. To zapewni projekt parku naukowo-technologicznego Centrum Zaawansowanych Technologii ulokowanego w samym centrum miasta – mówi Remigiusz Dudek, specjalista ds. PR.
Podstawowym założeniem architekta Piotra Z. Barełkowskiego ze Studia ADS było stworzenie budynku o niestandardowej, atrakcyjnej i eleganckiej formie. Bioniczny charakter bryły podkreśla innowacyjną i ekologiczną ideę obiektu, który pozostaje w harmonii z zabytkowym otoczeniem.
W ramach realizowanego projektu powstanie trzynastopiętrowy budynek o powierzchni ponad 13.000 m kw. Innowacyjne przedsiębiorstwa znajdą w centrum wsparcie w postaci usług doradczych inkubatora przedsiębiorczości, nowoczesnych i energooszczędnych powierzchni biurowych i laboratoryjnych oraz systemów informatycznych usprawniających codzienną pracę. Jedną z najważniejszych korzyści dla młodych przedsiębiorców będzie możliwość nawiązania współpracy z innymi lokatorami naszego parku. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie wartości dodanej, płynącej z realizacji wspólnych projektów.
– Innowacyjnym przedsiębiorstwom zapewnimy komfortowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb warunki rozwoju – mówi Joanna Kowalska, leasing manager.
Inkubator przedsiębiorczości zostanie zlokalizowany na trzech piętrach budynku centrum. Tu na przedsiębiorców będą czekały wyposażone powierzchnie typu open space i powierzchnie biurowe z możliwością dowolnego modułowania. Zostaną uruchomione usługi doradcze, finansowe, proinnowacyjne, informacyjne, szkoleniowe i środowiskowe. Będą także działały wirtualny sekretariat i wirtualny adres. W tym miejscu przygotowano też powierzchnie specjalistyczne pod Data Center, co docelowo pozwoli przedsiębiorcom korzystać z najnowocześniejszej infrastruktury teleinformatycznej. To wszystko złoży się na kompleksową propozycję wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw, którą uzupełni centrum konferencyjne wraz z food courtem.
Centrum Zaawansowanych Technologii przeznaczy około 1800 m kw. na potrzeby laboratoriów. Konstrukcja oraz infrastruktura budynku zostały zaplanowane w sposób, który zapewnia optymalne warunki dla badań z zakresu biologii, informatyki i medycyny. Służą temu podwyższona wysokość pomieszczeń, stropy o zwiększonej wytrzymałości, wydajna wentylacja, zewnętrzny szyb technologiczny, możliwość doprowadzenia gazów laboratoryjnych, zewnętrzna konstrukcja schodów i dźwigu. Laboratoria będą wyposażone w nowoczesny sprzęt specjalistyczny.
Centrum konferencyjne w Nobel Tower zapewni infrastrukturę do prowadzenia szkoleń, konferencji oraz spotkań branżowych. Znajdzie się w nim modułowa sala konferencyjna na ponad 100 osób oraz 19 średnich i małych sal konferencyjnych rozmieszczonych na piętrach.
Z okien Nobel Tower rozciąga się widok na park oraz zabytkową willę należącą do kompleksu parku, w której docelowo zlokalizowana będą restauracja i miejskie SPA.
Projekt budowy parku naukowo-technologicznego spotkał się z aprobatą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które jako agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie realizacji polityki naukowej, objęło go swoim patronatem. W czerwcu honorowego patronatu inwestycji udzieliło Ministerstwo Gospodarki.
Centrum Zaawansowanych Technologii jest realizowane przy udziale środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Łączny jego koszt oszacowano na 50,4 mln zł.
Budowę Nobel Tower inwestor powierzył spółce Novum Management z Kalisza. Nadzór nad realizacją inwestycji, która ruszyła w czerwcu, sprawuje Iron Tower – firma powiązana ze Studiem ADS.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...