Ładowarki emu.energy

Nowa elewacja Marcinka

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg, który wyłoni wykonawcę remontu elewacji gmachu, wzniesionemu w 1903 roku, w którym mieści się Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1986 roku gmach wpisany został na listę zabytków, dlatego remont będzie wykonywany pod nadzorem konserwatorskim.

Remont ma nie tylko przywrócić zabytkowemu obiektowi jego pierwotny stan architektoniczny, lecz również wzmocnić i zabezpieczyć budynek przed niekorzystnym działaniem środowiska.

Obecnie elewacja szkoły w wielu miejscach jest zniszczona: m.in. widoczne są ubytki w cegłach, gzymsach i zaprawie, odpadający tynk, a także napisy na ścianach będące efektem wandalizmu. Mury budynku, który nie posiada izolacji przeciwwilgociowej, od lat narażone są na destrukcyjne działanie wody – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W trakcie remontu gmachu liceum zostanie wykonana niezbędna izolacja przeciwwilgociowa, drenaż i udrożnienie kanalizacji deszczowej. Elewacje ceglane i tynkowane przejdą pełną konserwację. Mury zostaną oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane i zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów. W miejscach, w których są otynkowane, odpadająca powłoka zostanie zastąpiona nową – dodają.
Po zakończeniu prac elewacja będzie miała ten sam kolor na powierzchni całego budynku. Ponadto jak dodają PIM zabiegi konserwacyjne przejdą też granitowe schody, elementy drewniane – w tym część okien i drzwi oraz parapety. Wymienione zostaną rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostanie ujednolicone.
PIM czeka na oferty do 20 lutego. Remont ma się skończyć najpóźniej w sierpniu 2020 roku.

x

Zobasz także

Mickiewicza – jednokierunkowa

Jeden kierunek ruchu, zmiana sposobu parkowania i wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości „Tempo 30”. Między innymi ...

Unii Lubelskiej z tramwajem

Podpisano umowę z wykonawcą rozbudowy ul. Unii Lubelskiej z nową trasą tramwajową. Za półtora roku ...

Zamiast 18 dołków – las

Prezydent Poznania podjął decyzję o zalesieniu działki pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach. ...

Bloki w ogrodzie karmelitów

Miejscowe plany dla rejonu Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej, dla terenów na Umultowie i dla ...

Most Lecha z konstrukcją

Prace były związane z montażem stalowej konstrukcji północnej nitki mostu Lecha. Zamontowano wszystkie wielkogabarytowe segmenty. ...