Nowa elewacja Marcinka

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg, który wyłoni wykonawcę remontu elewacji gmachu, wzniesionemu w 1903 roku, w którym mieści się Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1986 roku gmach wpisany został na listę zabytków, dlatego remont będzie wykonywany pod nadzorem konserwatorskim.

Remont ma nie tylko przywrócić zabytkowemu obiektowi jego pierwotny stan architektoniczny, lecz również wzmocnić i zabezpieczyć budynek przed niekorzystnym działaniem środowiska.

Obecnie elewacja szkoły w wielu miejscach jest zniszczona: m.in. widoczne są ubytki w cegłach, gzymsach i zaprawie, odpadający tynk, a także napisy na ścianach będące efektem wandalizmu. Mury budynku, który nie posiada izolacji przeciwwilgociowej, od lat narażone są na destrukcyjne działanie wody – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W trakcie remontu gmachu liceum zostanie wykonana niezbędna izolacja przeciwwilgociowa, drenaż i udrożnienie kanalizacji deszczowej. Elewacje ceglane i tynkowane przejdą pełną konserwację. Mury zostaną oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane i zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów. W miejscach, w których są otynkowane, odpadająca powłoka zostanie zastąpiona nową – dodają.
Po zakończeniu prac elewacja będzie miała ten sam kolor na powierzchni całego budynku. Ponadto jak dodają PIM zabiegi konserwacyjne przejdą też granitowe schody, elementy drewniane – w tym część okien i drzwi oraz parapety. Wymienione zostaną rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostanie ujednolicone.
PIM czeka na oferty do 20 lutego. Remont ma się skończyć najpóźniej w sierpniu 2020 roku.

x

Zobasz także

Jaka wizja Jeżyc

Od 10 do 31 sierpnia potrwają konsultacje społeczne związane z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ...

Nowy deptak na Kwiatowej

Po metamorfozie ulica Kwiatowa na odcinku od ul. Półwiejskiej do ul. Rybaki z zatłoczonej samochodami ...

Słynne schody gotowe

Przebudowane schody na ul. Spychalskiego na Wildzie są już dostępne dla pieszych. Zakończyła się procedura ...

CK Zamek otwiera podwoje

Po konserwacji zwiedzający mogą już oglądać zachodnie skrzydło dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Obiekt był ...

Targowiska to dziedzictwo

Radny Paweł Sowa zaproponował Miastu wpisanie poznańskich targowisk na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego zdaniem ...