Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Nowa elewacja Marcinka

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg, który wyłoni wykonawcę remontu elewacji gmachu, wzniesionemu w 1903 roku, w którym mieści się Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1986 roku gmach wpisany został na listę zabytków, dlatego remont będzie wykonywany pod nadzorem konserwatorskim.

Remont ma nie tylko przywrócić zabytkowemu obiektowi jego pierwotny stan architektoniczny, lecz również wzmocnić i zabezpieczyć budynek przed niekorzystnym działaniem środowiska.

Obecnie elewacja szkoły w wielu miejscach jest zniszczona: m.in. widoczne są ubytki w cegłach, gzymsach i zaprawie, odpadający tynk, a także napisy na ścianach będące efektem wandalizmu. Mury budynku, który nie posiada izolacji przeciwwilgociowej, od lat narażone są na destrukcyjne działanie wody – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W trakcie remontu gmachu liceum zostanie wykonana niezbędna izolacja przeciwwilgociowa, drenaż i udrożnienie kanalizacji deszczowej. Elewacje ceglane i tynkowane przejdą pełną konserwację. Mury zostaną oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane i zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów. W miejscach, w których są otynkowane, odpadająca powłoka zostanie zastąpiona nową – dodają.
Po zakończeniu prac elewacja będzie miała ten sam kolor na powierzchni całego budynku. Ponadto jak dodają PIM zabiegi konserwacyjne przejdą też granitowe schody, elementy drewniane – w tym część okien i drzwi oraz parapety. Wymienione zostaną rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostanie ujednolicone.
PIM czeka na oferty do 20 lutego. Remont ma się skończyć najpóźniej w sierpniu 2020 roku.

x

Zobasz także

Za rok dwa wiadukty

Podpisano umowę z projektantem wiaduktów w ciągu ulic Lutyckiej i Golęcińskiej. To ważny krok w ...

Historia i dziś Wielkiej Płyty

III Festiwal „Książka i Miasto”, tym razem skoncentruje się tematycznie na blokowiskach – obecnych w ...

Za remont bez czynszu

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nie zwalnia tempa w walce z pustostanami. Trzeci raz w tym ...

MTP wyremontują Arenę

Przebudowa Areny, budowa parkingu podziemnego pod targami, duże zmiany w targach Motor Show, remonty pawilonów ...

Lasek Dębiec odnowiony

Zadrzewiony Park Lasek Dębiec otaczający fort IXa to teren zieleni oparty na założeniu pofortecznym oddzielony ...