Nowa komenda w Kaliszu

W Kaliszu otwarto nową siedzibę komendy Miejskiej Policji. Koszt to 57 mln zł. Nowa siedziba komendy Miejskiej Policji w Kaliszu przy ul. Kordeckiego 36 została w czwartek oddana do użytku.

„Nareszcie wszyscy policjanci i pracownicy cywilni będą pracować w jednym budynku” – powiedział podczas uroczystości otwarcia sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew.

Nowa komenda w Kaliszu należała do bardzo oczekiwanych, ponieważ kaliska policja funkcjonowała w czterech obiektach, a pracuje w niej ponad 500 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.
To kolejny nowy obiekt na policyjnej mapie Polski i jedna z najdroższych inwestycji. Kosztowała 57 mln zł.
Na budynku nad drzwiami wejściowymi zamontowano napis: „pomagamy i chronimy.”

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew podczas czwartkowej uroczystości otwarcia pogratulował zakończenia inwestycji i powiedział, że nowa siedziba „w sposób znaczący poprawi warunki pracy funkcjonariuszy oraz będzie w pełni do dyspozycji mieszkańców Kalisza”.

Przypomniał, że budowa była możliwa dzięki wprowadzeniu przez rząd PiS 4-letniego programu modernizacji służb mundurowych, na realizację którego zaplanowano ponad 9 mld złotych, z czego ponad 6 mld zł przeznaczono na policję.

„Tutaj należy się wielki ukłon w kierunku parlamentarzystów za to, że na początku tej kadencji Sejmu przyjęli bardzo ważną ustawę, dotyczącą modernizacji służb mundurowych” – podkreślił Tułajew.

Koszt inwestycji wyniósł 57 mln złotych, z czego 10 mln zł pochodziło z budżetu miasta Kalisza.

Sylwester Tułajew powiedział do policjantów: „Ta uroczystość dzieje się w okresie obchodów 100-lecia policji państwowej, która od swojego początku dbała o bezpieczeństwo wolnej i niepodległej ojczyzny. Dziś, wykonując obowiązki służbowe, pamiętajcie, że reprezentując blisko stutysięczną formację, która jest w sposób profesjonalny przygotowana, działa bez zastrzeżeń, na którą liczą mieszkańcy Kalisza i regionu” – powiedział.

„W MSWiA bardzo często otrzymujemy informacje o działaniach policjantów poza służbą; dowiadujemy się, że ujęli przestępcę na gorącym uczynku, że policjant interweniował po służbie” – podał przykłady.

Komendant kaliskiej policji Dariusz Bieniek przypomniał, że plany rozbudowy kaliskiej komendy sięgają początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to został opracowany nowy projekt nowego biurowca, który miał stanąć przy ul. Kordeckiego 36.

„Ze względu na brak gwarancji zabezpieczenia środków na realizację inwestycji nie doszła ona do skutku. Można powiedzieć, że całe szczęście, że tak się stało, bowiem jestem przekonany, że gdyby poprzednie plany zostały zrealizowane, nie doszłoby do budowy tak okazałego obiektu” – powiedział.

Nowa siedziba to – zdaniem komendanta – budynek nowoczesny, spełniający oczekiwania funkcjonariuszy i pracowników policji.

x

Zobasz także

Dopłaty za zbieranie deszczówki

W czerwcu Ostrów Wlkp. uruchomi pilotażowy program dopłat dla mieszkańców, którzy będą zbierać i wykorzystywać ...

Pomoc dla branży turystycznej

W piątek 8 maja o godz. 11 Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotka ...

Plany trzech obwodnic

Minister infrastruktury zatwierdził Programy inwestycji dla 3 nowych obwodnic w województwie wielkopolskim. Obwodnice: Gostynia w ...

Nasi gaszą Park Biebrzański

Kolejny dzień walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W środę decyzją Komendanta Głównego PSP ...

Drogowa „biała plama”

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski skierowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmian w ...