Ładowarki emu.energy

Nowa sala w starym zamku

Ponad 30 milionów złotych kosztować ma przebudowa Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Architekci z pracowni Toya Design, którzy wygrali konkurs na koncepcję przebudowy, zaprezentowali swój projekt.

Projekt jest bardzo futurystyczny. Zgodnie z założeniami architektów zaraz po wejściu do holu zobaczymy czerwoną tubę, w której ulokowane zostaną kasy, punkt informacyjny i sklep z wydawnictwami. Idąc dalej dojdziemy do krętej klatki schodowej, która zaprowadzi nas na kolejne piętra. Na antresoli zaprojektowano kawiarnię. Obok salę widowiskową na 600 miejsc z ruchomymi podestami oraz nowoczesnym sprzętem nagłaśniającym i projekcyjnym. Wyżej znajdzie się sala kinowa dla 100 widzów. Ostatnie piętro zostanie zaadaptowane na kameralną salę teatralną na 120 miejsc.
Poszczególne piętra nie będą już przedzielone sufitem, natomiast dach będzie oszklony tak by można było oglądać przez niego gwiazdy.
Zdaniem projektantów koncepcja nowoczesnego wnętrza bardzo ożywi stare, pruskie mury. Pomysł został także dobrze przyjęty przez dyrektora CK zamek Marka Raczaka.
Te rewolucyjne zmiany, jakie szykują się w Zamku niestety nie nastąpią od razu.
Na realizację projektu trzeba czasu i pieniędzy – mówią architekci. Aby poznańskie Centrum Kultury doczekało się tak nowoczesnej modernizacji potrzebne są ok. 32 mln zł. Jednak właściciel obiektu, czyli miasto Poznań, w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym zaplanował na ten cel zaledwie 4 mln zł.
Resztę pieniędzy będziemy starali się pozyskać z funduszy unijnych – mówi Joanna Przygońska z Biura Promocji CK Zamek.
Przychylna projektowi jest Komisja Kultury poznańskiej Rady Miasta. Jej przewodniczący prof. Antoni Szczuciński deklaruje poparcie tego pomysłu przy konstruowaniu budżetu miasta na następne lata.

x

Zobasz także

Dwie hale w Swarożynie

Dekpol zakończył budowę dwóch hal magazynowych o łącznej powierzchni około 50 tys. m2. Inwestycja została ...

TESCO coraz mniejsze

Tesco zamyka kolejne sklepy. Do listy 32 przeznaczonych do likwidacji, o której sieć informowała na ...

Rośnie potencjał Wrocławia

Trzeci co do wielkości w kraju, wrocławski rynek biurowy oferuje ponad 10 proc. nowoczesnej powierzchni ...

Nowa hala Volkswagena

Hala w Antoninku jest kolejnym dużym projektem zrealizowanym przez polskie spółki z grupy Eiffage w ...

Hampton by Hilton Kalisz

Dokładnie 100 lat temu – 31 maja 1919 roku – Conrad Hilton kupił swój pierwszy ...