Ładowarki emu.energy

Nowa sala w starym zamku

Ponad 30 milionów złotych kosztować ma przebudowa Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Architekci z pracowni Toya Design, którzy wygrali konkurs na koncepcję przebudowy, zaprezentowali swój projekt.

Projekt jest bardzo futurystyczny. Zgodnie z założeniami architektów zaraz po wejściu do holu zobaczymy czerwoną tubę, w której ulokowane zostaną kasy, punkt informacyjny i sklep z wydawnictwami. Idąc dalej dojdziemy do krętej klatki schodowej, która zaprowadzi nas na kolejne piętra. Na antresoli zaprojektowano kawiarnię. Obok salę widowiskową na 600 miejsc z ruchomymi podestami oraz nowoczesnym sprzętem nagłaśniającym i projekcyjnym. Wyżej znajdzie się sala kinowa dla 100 widzów. Ostatnie piętro zostanie zaadaptowane na kameralną salę teatralną na 120 miejsc.
Poszczególne piętra nie będą już przedzielone sufitem, natomiast dach będzie oszklony tak by można było oglądać przez niego gwiazdy.
Zdaniem projektantów koncepcja nowoczesnego wnętrza bardzo ożywi stare, pruskie mury. Pomysł został także dobrze przyjęty przez dyrektora CK zamek Marka Raczaka.
Te rewolucyjne zmiany, jakie szykują się w Zamku niestety nie nastąpią od razu.
Na realizację projektu trzeba czasu i pieniędzy – mówią architekci. Aby poznańskie Centrum Kultury doczekało się tak nowoczesnej modernizacji potrzebne są ok. 32 mln zł. Jednak właściciel obiektu, czyli miasto Poznań, w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym zaplanował na ten cel zaledwie 4 mln zł.
Resztę pieniędzy będziemy starali się pozyskać z funduszy unijnych – mówi Joanna Przygońska z Biura Promocji CK Zamek.
Przychylna projektowi jest Komisja Kultury poznańskiej Rady Miasta. Jej przewodniczący prof. Antoni Szczuciński deklaruje poparcie tego pomysłu przy konstruowaniu budżetu miasta na następne lata.

x

Zobasz także

Potencjał rynku hotelowego

W Polsce przybywać będzie hoteli butikowych, powstawać będą także hotele z ograniczoną liczbą usług, zaspokajające ...

Potencjał ziem zachodnich

Rośnie potencjał logistyczny Polski zachodniej – firmy coraz częściej dostrzegają walory regionu i chętniej lokują ...

Tesco opuści Polskę?

Zamknięcia sklepów i zwolnienia grupowe, protesty pracowników, wyraźny spadek sprzedaży w 2018 roku, który ciąży ...

Konkurs na Źródło Podgórza

Do 14 kwietnia br. – przyjmowane są zgłoszenia w konkursie dla młodych twórców „Zaprojektuj Źródło ...

Zdobyli laury w Cannes

Należąca do Grupy Eiffage firma Eiffage Construction została dwukrotnie nagrodzona podczas 30. edycji targów MIPIM ...