Nowa szkoła na Strzeszynie

Krajowy Zasób Nieruchomości zgodził się na przekazanie Miastu Poznań działki na Strzeszynie. Dzięki temu będzie tam mogła powstać szkoła z zapleczem sportowym. To efekt roboczego spotkania, jakie odbyło się w urzędzie wojewódzkim.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się Robert Nowicki – wiceminister rozwoju, Łukasz Mikołajczyk – wojewoda wielkopolski, Bartosz Guss – zastępca prezydenta Poznania oraz przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Razem wypracowali stanowisko, w ramach którego KZN, podlegający Ministerstwu Rozwoju, nieodpłatnie przekaże na rzecz Miasta Poznania nieruchomości położone na Strzeszynie.

– Spotkanie spięło klamrą wieloletnie negocjacje – podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Daje ono podstawę do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców. Zgodnie z planem zagospodarowania będzie mogła tam powstać szkoła oraz tereny zielone.

Władze Poznania starały się o przekazanie tych nieruchomości od kilku lat. Bez prawa do nich Miasto nie mogło rozpocząć przygotowań do budowy nowej szkoły. Teraz w końcu będzie to możliwe. Nowa podstawówka jest w tym rejonie niezwykle potrzebna – obecnie na Strzeszynie działa tylko szkoła przy ul. Hezjoda. To zbyt mało, by zaspokoić potrzeby mieszkańców.

– Cieszę się, że wreszcie nastąpił przełom w rozmowach – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Na tej podstawie będziemy mogli uruchamiać postępowanie przetargowe na wyłonienie projektanta szkoły i przedszkola – bo chcielibyśmy, by powstał tam zespół szkolno-przedszkolny. Już wcześniej zapowiadaliśmy, że to dla nas najważniejsza inwestycja oświatowa tej kadencji. Strzeszyn rozwija się dynamicznie – choć dwa lata temu zbudowaliśmy tam jedno przedszkole a obecnie rozbudowujemy drugie, to nowa placówka jest tam niezwykle potrzebna. Będzie to druga tak duża inwestycja oświatowa w Poznaniu po szkole na Umultowie.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Rejon ul. Koszalińskiej i M. Wańkowicza” teren przekazany Miastu przeznaczony jest pod realizację placówki oświatowej (szkoła wraz z zapleczem sportowym) oraz tereny zielone i drogi pieszo-rowerowe. Ogółem stanowisko dotyczy około 130.965 m2.

x

Zobasz także

Remont domu przy Żelaznej

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych posiada udziały w ponad 750 wspólnotach mieszkaniowych. Jedna z nich właśnie ...

Remont kładki na Lechickiej

Z uwagi na stan techniczny obiektu naprawiona będzie kładka „Wilczak” na ul. Lechicką. W związku ...

Wieżowce przy rondzie Rataje

Nowoczesne i atrakcyjne wieżowce staną przy rondzie Rataje? To możliwe – radni przyjęli miejscowy plan ...

„Swoboda” pnie się w górę

Przy ul. Perzyckiej powstaje już nowa siedziba Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Rozpoczęte miesiąc temu roboty ...

Starożytny chodnik w Rzymie

Wyrwa, jaka powstała pod koniec kwietnia w nawierzchni na placu przed rzymskim Panteonem, odsłoniła płyty ...