Ukraina

Nowe centrum badawczo-innowacyjne w Poznaniu

Grace Performance Chemicals – amerykański koncern chemiczny notowany na amerykańskiej giełdzie – otworzył w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym laboratorium badawczo-innowacyjne. To drugie na świecie tego typu centrum firmy obok laboratorium w Cambridge koło Bostonu. Grace Performance Chemicals jest drugim, najdłużej i nieprzerwanie działającym od ponad 150 lat przedsiębiorstwem chemicznym w Stanach Zjednoczonych. W Polsce firma jest obecna od 1992 r. Ośrodek w Poznaniu jest jej pierwszym przedsięwzięciem w Polsce w dziedzinie badań materiałowych i chemicznych, zakładającym tworzenie nowoczesnych technologii i nastawionym na innowacje. Laboratorium zainteresowane jest zatrudnieniem najlepszych doktorantów i doktorów chemii, dając szansę polskiej kadrze naukowo-badawczej na znalezienie zatrudnienia w kraju. Otrzyma je około 100 pracowników naukowych, choć w przyszłości przewidywany jest jeszcze wzrost liczebny kadry.
– Polska jest doskonałym miejscem rozwoju naukowego. Nasza firma bardzo dobrze rozwija się w Europie Centralnej. Jesteśmy zainteresowani potencjałem intelektualnym Poznania, a nie tworzeniem dużej ilości miejsc pracy – zaznaczył Fred Festa, prezydent Grace PC. Piotr Krzyżanowski, dyrektor laboratorium, podkreślił z kolei, że wybór Poznania wynika między innymi z obecności dwóch wydziałów chemii na uniwersytecie i politechnice, uważanych za jedne z najlepszych w Polsce, które mogą zapewnić placówce wysokiej klasy kadrę naukową. Niektóre prace badawcze prowadzone będą wspólnie przez uczelnie i laboratorium, które dysponuje szeregiem unikalnych urządzeń i aparatury.
– Dla władz każdego miasta inwestycje w sektorze nowoczesnych technologii (IT)są bardzo poszukiwane. Ale w mieście akademickim takie inwestycje mają szczególne znaczenie. W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym gospodarka może spotkać się z nauką – podkreślił wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser. Zdaniem wiceprezydenta nowe centrum badawcze to nie tylko szansa wykorzystania polskiej kadry naukowej. Także środowisko naukowe może inaczej rozwijać się mając dostęp do tak wysokiej klasy technologii – powiedział. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy chcą studiować chemię w Poznaniu.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny tworzony jest od dziesięciu lat przez Fundację UAM głównie dzięki jej działalności gospodarczej. Teraz fundacja stara się wykorzystać również fundusze europejskie na rozwój. W parku działalność prowadzi 50 firm zatrudniając około 300 osób (niektóre bardzo małe 2-3-osobowe). Największym budynkiem jest laboratorium chemiczne, którego jeden z poziomów zagospodarował obecnie Grace Performance Chemicals. W ciągu 3-4 lat Fundacja UAM planuje zainwestować w PPNT 50 mln zł.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...