Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska

Nowe Dolne Miasto

Gdańsk szykuje się do wielkiej inwestycji. W partnerstwie publiczno-prawnym zagospodaruje tereny wokół i po dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście.

Zrobi to z udziałem spółki celowej założonej przez Doraco i BBI Developement, a nazwanej po prostu Dolne Miasto.

Wybrana w postępowaniu przetargowym spółka w ciągu 5,5 roku na terenie Dolnego Miasta urządzi nową i zrewitalizuje historyczną przestrzeń dzielnicy. Dzięki modernizacji i budowie ok. 2 km dróg powstanie tu nowy układ drogowy.Dzielnica uzyska też obiekty użyteczności społecznej (służące mieszkańcom), a tereny zielone na przestrzeni ponad 5,5 ha zostaną zagospodarowane i zrewitalizowane. Wśród rewaloryzowanej zielonej przestrzeni będą m.in. bastiony Wilk i Reduta Wyskok oraz nabrzeże wzdłuż opływu Nowej Motławy.

– Bardzo cieszę, się że obszar Dolnego Miasta, który już jest rewitalizowany, będzie mógł w ciągu kolejnych lat stać się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do życia. Partnerstwo publiczno-prywatne to jedna z form, dzięki której samorządy mogą pozyskiwać kolejne środki na rozwój miasta – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w najbliższych latach nie będzie już takie duże, dlatego partnerstwo jest dla nas sposobem na pozyskanie środków, dzięki którym można finansować cele publiczne takie jak nowe przedszkole, place zabaw czy drogi.

Partycypacja miasta w kosztach wszystkich zaplanowanych w ramach przedsięwzięcia celów publicznych na terenie Dolnego Miasta wynieść ma 66 proc., przy czym będzie ona całkowicie skompensowana wartością nieruchomości wniesionych do projektu. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną spółki Dolne Miasto dla rewitalizowanego przez nią obszaru poznamy w ciągu dziesięciu dni.

– Czekamy aż decyzja się uprawomocni. Teraz mogę powiedzieć tylko, że z pewnością powstanie na Dolnym Mieście kilkaset nowych mieszkań i lokale usługowe – mówi Andżelika Cieślowska, prezes Doraco. Weryfikacja formalna ofert, ocena zaproponowanych koncepcji i negocjacje z uczestnikami postępowania toczyły się od czerwca br. Oferta złożona przez Dolne Miasto uzyskała najwyższą liczbę punktów we wszystkich kryteriach oceny.

Podpisanie umowy dotyczącej realizacji przedsięwzięcia przewidziano na przełom września i października br. Od dnia podpisania dokumentu Dolne Miasto będzie miała 5,5 roku (66 miesięcy na zrealizowanie projektu).

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Otwarto obwodnicę Suwałk

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczył w sobotę przed południem w uroczystym otwarciu 13-kilometrowego ...

Sztuka promuje koparki

Dekpol opracował unikatową kampanię promującą łyżki do koparek. Jako wiodący temat przekazu wykorzystano hasło PERFECT ...

Konkurs Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa i ujawnia kolejny projekt, który planuje zrealizować na swoim ...

Muszą zredukować hałas

Jest reakcja na wniosek Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w związku z wysokim poziomem hałasu wzdłuż ...

Katowicki superwieżowiec

W pobliżu katowickiego Spodka, obok ukończonego w ubiegłym roku 14-kondygnacyjnego biurowca KTW stanie kolejny, przeszło ...