Nickel 750×200 – Dąbrówka
Nickel 750×100 – Botaniczna

Nowe przepisy dla 14 mln spółdzielców

Są nowe przepisy regulujące działanie spółdzielni mieszkaniowych, które mają się rozprawić ze spółdzielnianymi patologiami. Ustawa czeka na podpis prezydenta – informuje Gazeta Wyborcza.

Od lat bardzo źle mówiło się o działaniu spółdzielni mieszkaniowych: braku wpływu członków SM na działanie zarządów, sobiepaństwie prezesów, obsadzaniu przez nich swoimi ludźmi spółdzielczych władz, wyprowadzaniu pieniędzy i braku niezależnej kontroli nad zarządami SM. Ustawa, która czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy ma się rozprawić z patologiami i przywrócić prawo do decydowania o przyszłości spółdzielni jej rzeczywistym członkom. Nowela przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dostosowuje także przepisy do kilku wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Koniec z „drużynami prezesów”

„Drużyny prezesów” – tak członków oczekujących nazywali spółdzielcy w tych spółdzielniach, gdzie się źle działo, a zarządy robiły co chciały, często wbrew członkom spółdzielni. Teraz spółdzielcze członkostwo ma być związane tylko z posiadaniem prawa do lokalu lub umową na jego budowę. To jedna z ważniejszych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

O co chodzi? Na mocy starych przepisów członkowie oczekujący mieli takie same uprawnienia jak rzeczywiści członkowie – osoby posiadające prawo do lokalu. A co najważniejsze, oczekujący mogli uczestniczyć w walnym zgromadzeniu spółdzielni i głosować.

I gdy prezes chciał przeforsować własne pomysły, nieraz niekorzystne dla członków spółdzielni, jak na przykład: zwiększenie opłat bez powodu, podniesienie uposażenia zarządowi lub wstawienie do organów spółdzielni swoich ludzi, korzystał na walnym zgromadzeniu z głosów „zaprzyjaźnionych” członków oczekujących. Dlatego nazywano ich „drużynami prezesa” – wyjaśnia senator niezależna Lidia Staroń, która od sześciu lat zajmuje się problematyką spółdzielni mieszkaniowych.
Opowiedziała jak w jednej z pomorskich spółdzielni mieszkaniowych prezes postanowił wprowadzić do rady nadzorczej swoich kandydatów.

By się to udało, nieco wcześniej przyjął w poczet członków spółdzielni 134 osoby, a ci jako członkowie oczekujący zagłosowali tak, jak chciał – mówi Lidia Staroń.

Większe prawa członków spółdzielni

Większość zamian przyjętych w nowelizacji przez parlament ma poprawić pozycję członka spółdzielni wobec jej zarządu. Nowe przepisy m.in. uniemożliwiają spółdzielni podejmowanie decyzji o wygaśnięciu lokatorskiego prawa do lokalu osobie, która np. zalega z opłatami, o ile spłaci należności.

Pomagałam kiedyś rodzinie z Koszalina, która po stracie pracy przez małżonka miała 1200 zł długu. Kiedy pracę udało się zdobyć i wszystko co do grosza zostało spłacone, spółdzielnia i tak próbowała eksmitować lokatorów. Nowe przepisy chronią także tych, którzy przed wejściem w życie ustawy utracili prawo do mieszkania spółdzielczego lokatorskiego bądź własnościowego. Ktoś taki będzie mógł wnieść roszczenie o przywrócenie prawa do lokalu – zaznacza senator Lidia Staroń.

Zmieni się też sytuacja małżeństw zamieszkujących lokale w budynkach spółdzielczych. Jeśli sami nie zdecydowali przed rozwodem lub śmiercią jednego z małżonków, do kogo ma należeć mieszkanie, spółdzielnia nie będzie mogła wygasić prawa do lokalu współmałżonkowi.

Nowelizacja wprowadza też nowe zasady rozliczania funduszu remontowego z właścicielami lokali, którzy przestają być członkami spółdzielni – pieniądze są ich własnością, a nie przechodzą na konto spółdzielni.

Znowelizowane przepisy regulują także zasady wykupu mieszkań zakładowych, a w kwestii nadzoru nad działalnością spółdzielni dają nowe uprawnienia ministrowi ds. budownictwa.

W lokalach 3,5 tys. spółdzielni mieszkaniowych mieszka około 14 mln Polaków.

Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Gazeta Wyborcza

x

Zobasz także

Rząd do RPO w sprawie reprywatyzacji

Kompleksowa regulacja kwestii związanych z zaspokajaniem tzw. roszczeń reprywatyzacyjnych stanowi wyzwanie dla każdego rządu. Nie ...

Pałace w Stawianach i Pawłowie Skockim wracają do Chłapowskich

Dwa zespoły dworsko-parkowe w Stawianach i Pawłowie Skockim w Wielkopolsce wracają do rodziny Chłapowskich. W ...

Roszczenia za bezumowne korzystanie z działki

Kiedy przedawnia się roszczenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe? Sąd Najwyższy ogłosił ...

Odpowiedzialność za wodociąg pod działką

Właściciel nieruchomości, przez którą przebiegają urządzenia wodociągowe gminy, może żądać ustanowienia służebności oraz dochodzić od ...

Dziś Dzień Pośrednika – są darmowe konsultacje

Pośrednicy z blisko stu biur nieruchomości z całego kraju czekają na pytania konsumentów. Już dziś ...