Ukraina

Nowy gmach dla Temidy

Decyzja zapadła w piątek, 30 listopada 2007 roku, o godzinie 9.33. Komisja konkursowa pod przewodnictwem architekta Andrzeja Nowaka ustaliła, że nowy gmach Sądu Okręgowego w Poznaniu zaprojektuje Pracownia Projektowa Wojciecha Kolasińskiego. Wygrany może na warunkach tzw. „wolnej ręki”, przystąpić do ostatecznych negocjacji dotyczących wyglądu nowego sądu, a przede wszystkim wysokości zapłaty za projekt. Według nieoficjalnych źródeł, na prace projektowe związane z nowym gmachem poznańskiego sądu Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczyło 20 milionów złotych. Ile będzie kosztować nowy sąd, jak na razie, nie wiadomo. Kamień węgielny ma zostać wmurowany w 2009 roku, nowy trybunał ma zacząć funkcjonować w 2012 roku.
Przewodniczący komisji konkursowej, arch. Andrzej Nowak cieszył się, że sąd, czyli inwestor, zdecydował się na ogłoszenie konkursu architektonicznego, co nie jest w Poznaniu przyjętym zwyczajem; ale ubolewał, że terminy były bardzo krótkie. Konkurs ogłoszono w internecie 21 września bieżącego roku, termin nadesłania projektów upływał 26 listopada. Wpłynęły trzy prace, które spełniały wszystkie wymogi konkursowe. W piątek ogłoszono decyzję. Wygrał projekt oznaczony literą „B”. Koncepcję architektoniczną przedstawił Wojciech Kolasiński. Dodajmy – ten sam, który wygrał konkurs na nową Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Nowy sąd powstanie bowiem w jej bezpośrednim sąsiedztwie, przy ulicy Hejmowskiego.
Wygrała pracownia W. Kolasińskiego, bo jej projekt najbardziej odpowiadał funkcjonalnym założeniom nowego sądu, a przede wszystkim idealnie wkomponował się w otoczenie, w tym takie zabytkowe miejsca jak Wzgórze św. Wojciecha i kościół Karmelitów. W projekcie nie zapomniano o reprezentacyjnym holu i wejściu, idealnie rozplanowano usytuowanie miejsc pracy dla sędziów, sal rozpraw, pomyślano o potrzebach klientów sądu, a także pamiętano o podziemnym parkingu.
Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okregowego w Poznaniu wyraził wielkie zadowolenie, że Poznaniowi przybędzie bardzo ładny gmach, ale przede wszystkim poznański wymiar sprawiedliwości zyska bardzo funkcjonalny obiekt.
W nowym gmachu sądu okręgowego skupią się wszystkie wydziały gospodarcze i ubezpieczeń społecznych oraz rejestrów – w tej chwili rozrzucone w różnych miejscach po całym Poznaniu. Do czasu zanim zostanie wybudowany nowy Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto (ma on powstać przy ulicy Piaskowej) będzie tam się także mieścił sąd rejonowy dla tej dzielnicy.
Od 1 stycznia 2008 roku dotychczasowy Sąd Rejonowy w Poznaniu zostanie rozdzielony na trzy autonomiczne sądy: Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto (pozostanie w dotychczasowej siedzibie przy ulicy Młyńskiej), Sąd Rejonowy Poznań Grunwald (w gmachu przy ulicy Kamiennogórskiej) i Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto (do czasu wybudowania siedziby przy ulicy Piaskowej, będzie on sublokatorem sądu przy ulicy Młyńskiej, a potem nowego sądu przy ul. Hejmowskiego).
Wizualizacje wszystkich projektów oraz pełne uzasadnienie werdyktów konkursowego jury są eksponowane w holu Sądu Okręgowego w Poznaniu przy Alei Marcinkowskiego.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...