Bolechowo 750×200 – maj 2017

Nowy punkt widokowy

Mieszkańcy Poznania zyskają nowy punkt, z którego mogą podziwiać krajobraz i panoramę miasta. Zakończyła się budowa wieży widokowej na terenie Fabianowa-Kotowa, która powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Uroczyste otwarcie obiektu już w sobotę. W programie imprezy znalazły się też mikołajkowe atrakcje dla dzieci.

Wieżą i mostek widokowy na poznańskich Szachtach/ fot. ZZM
Wieżą i mostek widokowy na poznańskich Szachtach/fot. ZZM

Wieża widokowa stanęła na poznańskich szachtach, czyli gliniankach (dawnych wyrobiskach gliny zalanych wodą, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego).W jej sąsiedztwie znajduje siędawna cegielnia oraz Stawy: Rozlany i Glabisa. Dojechać można tam ul. Mieleszyńską.

Nowy punkt widokowy ma 25 metrów wysokości. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni). Natomiast na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone.

Na wieży zamontowane zostało oświetlenie, także wzdłuż schodów. Pomyślano również o systemie monitoringu. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki oraz placyk, a w przyszłym roku teren zostanie uzupełniony o elementy małej architektury. Przed wejściem na wieżę należy zapoznać się z zasadami jej korzystania, które znajdują się na tablicy, przymocowanej przy wejściu na wieżę.

Projekt budowy wieży widokowej zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2016. Przetarg na wykonawcę prac udało się rozstrzygnąć tuż przed tegorocznymi świętami Wielkanocnymi (poprzednie dwa musiały zostać unieważnione, ze względu na cenę, jaką proponowali oferenci). Realizacją zadania zajęła się firma Mosty Poznań Sp. z o.o. na podstawie projektu wykonanego przez Toya Design z Poznania. Prace rozpoczęły się 9 kwietnia i trwały do 30 listopada.

Wieża widokowa to nie jedyna inwestycja na poznańskich szachtach. 23 listopada tego roku zakończyła się budowa pomostu rekreacyjnego na Stawie Rozlanym, o powierzchni 55 m2, długości ok.25m, szerokości 2,5 metra. Mostek ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą. Zadbano także o wjazd dla osób niepełnosprawnych. Do pomostu prowadzi utwardzone dojście. W sąsiedztwie znajduje się mała architektura – ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna. Wykonano też trawnik i zasadzono rośliny – drzewa i krzewy.

Koszt budowy wieży widokowej to 1 325 958 zł, a pomostu – 621 654 zł.

Prace, prowadzone w ostatnich latach przez Zarząd Zieleni Miejskiej, mają na celu przeobrażenie zdegradowanego obszaru dawnych glinianek w teren rekreacyjno-wypoczynkowy, przy zachowaniu walorów przyrodniczych. Starania przynoszą efekty. Poznaniacy coraz chętniej wypoczywają na terenie poznańskich szacht.

Osoby, które chcą zobaczyć panoramę miasta z wieży widokowej na Fabianowie-Kotowie, będą miały taką okazję w najbliższą sobotę. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 10. Podczas imprezy będzie okazja nie tylko do wejścia na wieżę i spojrzenia na szachty z góry. Na dzieci czekają atrakcje mikołajkowe, m.in. konkurs świąteczny z udziałem św. Mikołaja i Śnieżynki, a jeśli pozwoli pogoda także inne zabawy.

Organizatorami wydarzenia są: Gabinet Prezydenta Urzędu Miasta Poznania, Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo oraz Rada Osiedla Świerczewo.

Źródło:biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Poznań na szlaku turystów

Poznań zajął piąte miejsce w konkursie European Best Destinations na najlepszy cel podróży w 2019 ...

Przystań w Starym Porcie

Miasto planuje przystań jachtową nad Wartą. Na razie Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały przetarg, który wyłoni ...

Odnowiona hala sportowa

Już od poniedziałku, 28 stycznia, uczniowie szkoły na poznańskim Łazarzu będą mogli korzystać ze zmodernizowanej ...

Rozbiórka na Wilczaku

Na pętli Wilczak kontynuowane są prace związane z budową linii tramwajowej do Naramowic. Trwa rozbiórka ...

Dobudowano 4. klasy

Dobiega końca rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 46 na Osiedlu Warszawskie-Pomet-Maltańskie. Trwa wyposażanie sal. Uroczyste otwarcie ...