Ukraina

Nowy Stary Rynek

Poznański Stary Rynek wymaga uporządkowania. Potrzebna jest nowa nawierzchnia, oświetlenie, oznakowanie oraz pomysł jak wyglądać mają letnie ogródki – uznały władze Poznania. W tym celu zorganizowały konkurs na zagospodarowanie płyty Starego Rynku. Konkurs miał formułę otwartą.
Nie określiliśmy, kto może w nim startować oraz nie ograniczyliśmy pomysłowości uczestników – mówi przewodniczący sądu konkursowego architekt miejski Andrzej Nowak.
Zaowocowało to ogromnym zainteresowaniem konkursem. Nadesłano 30 prac, głównie przygotowanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Nie do końca jesteśmy zadowolenie z efektów, dlatego nie przyznaliśmy żadnej nagrody, natomiast przyznaliśmy pięć równorzędnych wyróżnień – dodaje Andrzej Nowak.
Ich autorzy otrzymali po 10 tys. zł.
Wyróżnione prace charakteryzują się dużą skromnością.
To wyjątkowe, wręcz „święte” miejsce wymaga dużej pokory, dlatego odrzuciliśmy wszystkie pomysły, które były zbyt ozdobne – mówią członkowie sądu konkursowego.
Wyróżnione prace
– Praca nr 1 (autor Katarzyna Grajkowska, Iwona Hryniewiecka)
Pracy nr 1 przyznano wyróżnienie za propozycję aranżacji płyty Rynku, jako jednorodnej, brukowanej nawierzchni, w którą w prawidłowy sposób wpisuje się współczesne, zarówno stałe jak i sezonowe zagospodarowanie płyty Rynku. Spokojny charakter posadzki podkreśla wartość poszczególnych obiektów. Zastrzeżenia budzą tarasy zlokalizowane naprzeciw Ratusza.
– Praca nr 6 (autor: Autorskie Studio Architektury ATRIUM: arch. Mateusz Urbański i arch. Marian Urbański
Pracy nr 6 przyznano wyróżnienie za delikatny i spokojny rysunek posadzki, której wzór nie konkuruje z elewacjami kamienic oraz propozycję usytuowania ogródków w formie współczesnych przekryć wzdłuż pierzei. Zastrzeżenia budzą agresywne linie wyznaczające kierunek usytuowania Ratusza.
– Praca nr 16 (autor: arch. Filip Gaul, arch. Paulina Chachulska i arch. Piotr Dróżka)
Pracy nr 16 przyznano wyróżnienie za propozycję jednorodnej, ascetycznej posadzki, która podkreśla architektoniczne walory kamienic i elementów zagospodarowania oraz propozycję ogródków usytuowanych pod markizami wzdłuż pierzei Rynku. Zastrzeżenia budzi propozycja rozrzuconych „pikseli”, które niepotrzebnie zakłócają charakter nawierzchni.
– Praca nr 25 (autor: Jakub Gwizdała)
Praca nr 25 zaskoczyła jury innowacyjną i futurystyczną propozycją wykonania nawierzchni i iluminacji płyty Starego Rynku. Uzyskała wyróżnienie za bardzo niekonwencjonalne potraktowanie zadania i oryginalny pomysł.
– Praca nr 28 (autor: Jacek Gałek, Zuzanna Kownacka i Piotr Kęska)
Wyróżnienie pracy nr 28 przyznano ogólnie za bardzo spokojną i wyważoną koncepcję zagospodarowania Rynku. Za interesującą propozycję stworzenia dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej poprzez przekrycie pasażu pomiędzy budynkiem Arsenału i muzeum, oraz za lokalizację ogródków z lekkimi przekryciami wzdłuż elewacji. Doceniono również propozycję jednolitej nawierzchni, która podkreśla zabytkowe elementy usytuowane w obrębie Rynku.
Na razie nie ma co liczyć na realizację tych pomysłów. To bardzo droga inwestycja, która wiąże się z wymianą mediów i pracami archeologicznymi pod całą płytą Rynku. Ale nad koncepcją warto już zacząć pracować – mówi miejski konserwator zabytków Maria Strzałko.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...