Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

NSA: Blok Wechty nielegalny

Jak donosi portal epoznan powołując  się na „Gazetę Wyborczą” bezprecedensową decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny.NSA uznał wybudowany przez Wechtę blok za nielegalny. Co z mieszkańcami?

Sprawę opisuje poznańska „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o jeden z bloków wybudowanych przez dewelopera Wechta na osiedlu „Pod Platanami” na Wildzie, ukończony w grudniu 2015 roku.

Nabywcy mieszkań przez pół roku nie mogli się do niego wprowadzić, ponieważ deweloper nie zapewnił odpowiedniej liczby miejsc parkingowych: zamiast ponad 1000 było ich 700. We wniosku o pozwolenie na budowę wskazano działkę przy ul. Saperskiej, ale później jej właściciel zerwał umowę dzierżawy.

Powiatowy Inspektor nadzoru Budowlanego nie wydał zgody na użytkowanie, ale Wechta znalazł działkę na parking przy ul. Rolnej, więc inspektor wojewódzki uchylił decyzję PINB. Kilka dni później szef WINB stracił pracę.

Rację WINB przyznał później Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale sprawa trafiła ostateczne do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tej ostatniej, najwyższej instancji uznano, że zmiana lokalizacji parkingu wymagała nowego pozwolenia na budowę, bez którego z kolei nie można było wydać zgody na użytkowanie.

Deweloper nie udzielił na razie odpowiedzi na pytania „Gazety Wyborczej”. Teraz firma musi znaleźć sposób na legalizację budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Paweł Łukaszewski, podkreślił, że nie sądzi, żeby mieszkańcy byli zmuszeni do wyprowadzki z mieszkań, ale nie pamięta podobnej decyzji sądu.

x

Zobasz także

Za drogie autostrady

NIK o zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa i użytkowników autostrad płatnych w umowach koncesyjnych i egzekwowanie ...

Kwartalnik „Nieruchomości@”

Resort sprawiedliwości prezentuje pierwsze wydanie kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”. Czasopismo, które powstało z inicjatywy Patryka Jakiego, ...

Standard lokali socjalnych

Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka napływają sprawy, w których klienci opisują warunki panujące w przyznawanych ...

Polska pustynią Europy

Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Statystycznie na jednego Polaka rocznie przypada ...

Pranie a estetyka budynku

Wieszanie na suszarce bielizny osobistej o dyskusyjnej estetyce oraz pościeli i odzieży, która zasłania częściowo ...