Fotografia wnętrz

NSA: Blok Wechty nielegalny

Jak donosi portal epoznan powołując  się na „Gazetę Wyborczą” bezprecedensową decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny.NSA uznał wybudowany przez Wechtę blok za nielegalny. Co z mieszkańcami?

Sprawę opisuje poznańska „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o jeden z bloków wybudowanych przez dewelopera Wechta na osiedlu „Pod Platanami” na Wildzie, ukończony w grudniu 2015 roku.

Nabywcy mieszkań przez pół roku nie mogli się do niego wprowadzić, ponieważ deweloper nie zapewnił odpowiedniej liczby miejsc parkingowych: zamiast ponad 1000 było ich 700. We wniosku o pozwolenie na budowę wskazano działkę przy ul. Saperskiej, ale później jej właściciel zerwał umowę dzierżawy.

Powiatowy Inspektor nadzoru Budowlanego nie wydał zgody na użytkowanie, ale Wechta znalazł działkę na parking przy ul. Rolnej, więc inspektor wojewódzki uchylił decyzję PINB. Kilka dni później szef WINB stracił pracę.

Rację WINB przyznał później Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale sprawa trafiła ostateczne do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tej ostatniej, najwyższej instancji uznano, że zmiana lokalizacji parkingu wymagała nowego pozwolenia na budowę, bez którego z kolei nie można było wydać zgody na użytkowanie.

Deweloper nie udzielił na razie odpowiedzi na pytania „Gazety Wyborczej”. Teraz firma musi znaleźć sposób na legalizację budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Paweł Łukaszewski, podkreślił, że nie sądzi, żeby mieszkańcy byli zmuszeni do wyprowadzki z mieszkań, ale nie pamięta podobnej decyzji sądu.

x

Zobasz także

Wydłużyć vacatio legis

Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wystosował pismo do Jadwigi Emiliewicz, wicepremier i ministra z prośbą ...

Punkt dla ofiar przemocy

Miasto Poznań przygotowało schronienie na czas epidemii dla wszystkich osób, które doznały przemocy lub czują ...

Upaść każdy (prawie) może

Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny ...

Koszty ciepła w bloku

Do RPO wciąż napływają skargi dotyczące nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło przy zastosowaniu nagrzejnikowych podzielników ...

WSA o stawce za garaż

Część gmin i miast domaga się opodatkowania hal garażowych wybudowanych przez deweloperów według najwyższej stawki, ...