Ukraina

Czcimy Powstanie Wielkopolskie

Szanowni Państwo, Wielkopolanie wolność kochają i szanują! Dla nas patriotyzm to praca organiczna. Jej etosowi wciąż pozostajemy wierni. Zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 najpierw żmudnie wypracowywaliśmy, by potem skutecznie je wywalczyć. To nasza duma. I zobowiązanie. Chcemy się z tą historią utożsamiać, bo dodaje nam sił w codziennym zabieganiu o dobro Wielkopolski. 27 grudnia zadbajmy wspólnie o zachowanie – w historii regionu i naszej osobistej – wdzięcznej pamięci o ludziach i wydarzeniu, od którego 100 lat temu rozpoczął się marsz Wielkopolski ku wolności. Zwycięski! Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Muzyka Wolności

Główne uroczystości 100. rocznicy wybuchu wielkopolskiej insurekcji rozpoczną się 27 grudnia o godz. 16.40 przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich – poinformował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Podczas konferencji prasowej 11 grudnia zaprezentowany został pełen program uroczystości organizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i dzień później w Warszawie. Poznaliśmy również nazwiska artystów, którzy wystąpią na Stadionie Miejskim podczas koncertu „Muzyka Wolności”, transmitowanego na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej.

27 grudnia nie zabraknie tradycyjnych punktów programu – złożenia kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka oraz przed tablicami w centrum miasta, a także mszy w Farze poznańskiej. Korzystając z atrakcji Obozu Powstańczego, zaplanowanego od godz. 14.00 na placu Wolności, warto zerkać w niebo i wypatrywać zrekonstruowanych przez Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządem województwa dwóch samolotów Fokker. To przykłady maszyn, które Powstańcy sto lat temu zdobyli na Ławicy. Kilkaset samolotów było największą polską zdobyczą wojenną w historii i początkiem polskiego lotnictwa. Jeśli pogoda pozwoli Fokkery przelecą nad centrum miasta między 14.00 a 14.30.

Wyjątkową, bo wieczorną oprawę będą miały główne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, na które zaproszenia zostały skierowane także do władz państwowych. Godzina rozpoczęcia – 16.40 – nawiązuje do pory rozpoczęcia walk w 1918 roku.

Wydarzeniem, dzięki któremu o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim usłyszy cała Polska jest rozpoczynający się o 19.30 na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej koncert „Muzyka Wolności”.

Marszałek Marek Woźniak podkreśla, że „koncert ma być radosnym spotkaniem, które będzie również okazją do refleksji na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wokół tematu WOLNOŚCI i hasła rocznicowych obchodów Wolność liczy się w każdym wieku.

Producent koncertu Marcin Perzyna z Festival Group poinformował, że artyści wystąpią na specjalnie przygotowanej scenie nawiązującej do kokardy narodowej, prezentując współczesny, specjalnie dobrany repertuar. Będą z nami: Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod kierownictwem: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka.

Producentem koncertu, na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jest TVN. Gospodarzami wieczoru będą Grażyna Torbicka i Olivier Janiak. Koncert składa się z trzech części, zatytułowanych kolejno Wiara, Nadzieja i Wolność. Tłem będą filmowe nawiązania do wydarzeń historycznych sprzed wieku, ukazujących bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
Od godz. 20.00 koncert będzie transmitowany na antenie TVN.

Bogdan Czaja, zastępca dyrektora programowego TVN podkreślił, że koncert będzie zwieńczeniem relacjonowanych na ogólnopolskich antenach stacji wydarzeń zarówno w Poznaniu, jak i w Warszawie.

Tradycyjnie 28 grudnia radością ze zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podzielimy się z mieszkańcami i turystami w Warszawie. O godz. 12.00 w Archikatedrze Warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz odprawi mszę za Powstańców, o 13.30 odbędą się uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie pochylimy czoła przed Powstańcami spoczywającymi na wojskowych Powązkach.

Powstańcze flagi dla szkół
Szkoły im. Powstańców Wielkopolskich otrzymują powstańcze flagi, a 27 i 28 grudnia będziemy świętować rocznicę wybuchu powstańczego zrywu 1918-1919

Trwa przekazywanie flag powstańczych dyrektorom wszystkich 65 wielkopolskich szkół im. Powstańców Wielkopolskich oraz trzech spoza naszego regionu – w Warszawie, Żninie i Legnicy. To inicjatywa Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego na upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W tak ważnym dla Polaków czasie będziemy wspólnie oddawać hołd Powstańcom. A ponieważ flaga jest symbolem chwały i niezwykłego poświęcenia Wielkopolan, ważne jest, aby taki symbol znalazł się w każdej szkole, której patronują Powstańcy Wielkopolscy. Marzena Wodzińska oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych podległych Samorządowi Województwa Wielkopolskiego sukcesywnie przekazują flagi. Natomiast do placówek spoza Wielkopolski trafią one za pośrednictwem poczty. Wszystkie mają być rozdane do 24 grudnia.
To zaledwie jedno z licznych przedsięwzięć przygotowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Warszawie. Ich gospodarzem jest Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 11 grudnia zaprezentowany został pełen program uroczystości organizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i dzień później w Warszawie. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 27 grudnia przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a także zostaną złożone kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka i przed tablicami w centrum miasta oraz odbędzie się msza święta w Farze poznańskiej. Na pl. Wolności powstanie Obóz Powstańczy, nad którym – przy sprzyjającej pogodzie – przelecą zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządem województwa dwa samoloty Fokker.
Wydarzeniem, dzięki któremu o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim usłyszy cała Polska, jest rozpoczynający się o 19.30 na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej koncert „Muzyka Wolności”. Marszałek Marek Woźniak podkreśla, że koncert ma być radosnym spotkaniem, które będzie również okazją do refleksji na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wokół tematu WOLNOŚCI i hasła rocznicowych obchodów Wolność liczy się w każdym wieku.
28 grudnia uroczystości rocznicowe przeniosą się do Warszawy. W Archikatedrze Warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą w intencji poległych Powstańców, następnie odbędą się uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a na koniec oddamy cześć Powstańcom spoczywającym na wojskowych Powązkach.
Wszystkie szczegóły uroczystości na www.umww.pl/100rocznica

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...